SGK Erken Emeklilik Şansı Hangi Durumlarda Geçerli?

yorumsuz
18 views
SGK Erken Emeklilik Şansı Hangi Durumlarda Geçerli?

Emeklilik, tüm çalışanların hayalidir. Emekli olup kendine zaman ayırmak, emek harcama yaşamı esnasında yapamadığı aktivitelerle ilgilenmek ve yaşamın tadını çıkarmak, tüm çalışanların hakkıdır. Erken emekli olmak ise bu hayalin daha acele gerçekleşmesi anlamına gelmektedir. Bu yüzden de eğer erken emekli olma fırsatına sahipseniz, bu fırsatı derhal değerlendirmenizde yarar var.‘’Hangi durumlarda erken emekli olunur?’’ sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, bu probleminin yanıtını aşağıda sizler ile paylaşmış bulunmaktayız.

3600 Gün Şartı

Güvenlik mensupları, MİT mensupları, su altında çalışanlar, itfaiyeciler, gazeteciler, demir-çelik işçileri ve madenciler başta olmak suretiyle tüm çalışanların erken emeklilik şartları içinde yer edinen ‘’yıpranma hakkı’’ bulunmaktadır. Bu yıpranma hakkı yardımıyla çalışanların emek harcama sürelerinden belirli bir süre düşülmektedir ve erken emekli olmaları sağlanmaktadır. Yıpranma hakkına haiz olmak için evvel bu işte 10 yıl emek harcama şartı aranıyordu. Sadece SGK bu koşul üstünde de kolaylık elde etmiş bulunmaktadır.

Yıpranma Şartı ile Zam

10 yıl(3600) gün şartında artık 1 Ekim 2008 zamanı öncesinden itibaren yıpranma şartına uygun işte çalışmakta olan çalışanların emek harcama süreleri de hesaba katılabilecek. Kısacası yıpranma süresi 2008 tarihinden önceki çalıma sürelerini de hesaba katmış olduğu için 10 yıl şartına daha acele erişilmiş olunacak. Böylelikle de daha erken bir emeklilik elde etme imkanı doğacak. Ek olarak bu yıpranma şartından yararlanmaya hak kazanan çalışanların emek harcama sürelerindeki her 360 güne 60 ile 180 gün içinde değişmekte olan süreler için ‘’fiili hizmet’’ zammı da verilecektir.

Emekler Devam Ediyor

Erken emeklilik ve yıpranma şartına ile alınacak zam mevzusunda hala detaylı emek harcamalar sürmektedir. Bu çalışmaların en kısa sürede netice vermesi ve halka açıklanması için SGK Daire İşleri Başkanlığı yoğun bir emek harcama başlatmış durumdadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın