SGK Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi Nasıl Yapılır?

yorumsuz
55 views
SGK Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi Nasıl Yapılır?

İstirahat alan sigortalı çalışanların o gün yada günler içinde çalışılmadığına dair bildirimlerin SGK’ gönderilme süresi 28575 sayılı Resmi Gazetede piyasaya çıkan bildiri ile tekrardan yapılandırılmış olup gönderilme şekli ise 2013/19 sayılı genelge ile güncellenmiştir.

sgk-rapor-onay.jpg

İstirahat alan sigortalılar için çalışılmadığına dair bildirim süresi işyerinin işverenine ilişkin olması durumunda, en geç istirahat etmiş olduğu tarihin bitmesinden sonrasında izleyen ayın 23’ üne, işyerinin kamu kurumu olması halinde en geç istirahat süresinin bitimini takip eden devrin 7’ sine kadar SGK kurumlarına SGK rapor bildirimi gönderilmesi gerekmektedir.

SGK Çalışanı olup Rapor Bildirimi Yapmak İçin Gerekenler

2013/19 sayılı genelge ile meydana getirilen güncelleştirme sonucunda varılan kararda, çalışılmadığına dair bildirimin aylık prim ve hizmetleri ile yapılmasına karar verilmiştir. SGK bildirimi rapor bildirimi iyi mi yapılır sorusunun cevabı olarak çalışılmadığına dair bildirimin E-bildirge yolu ile yapılması gerekmektedir. E – bildirge yöntemi ile yapılacak çalışılmadığına dair bildirimler, sigortalı istirahat halinde bulundukları sürelere hitaben ücret ödenip ödenmeyeceğine bakılarak değişik seçeneklerle yapılmaktadır.

sgk-rapor-girisi.jpg

SGK Rapor bildirimi hakkında daha çok informasyon edinmek isterseniz aşağıda verilen web adresinden lüzumlu tüm detayları edinebilirsiniz.

http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connect/20f16870-259f-4666-88ac-24e1fb77ea12/duyuru_20130406_06.pdf?MOD=AJPERES&CACHEID=20f16870-259f-4666-88ac-24e1fb77ea12

SGK Çalışılmadığına Dair Bildirimler de İdari Para Cezası Uygulamaları

İstirahat raporları elektronik ortamda gönderilen ve lüzumlu ödemeleri ödenen sigortalılar için işverenlerce ‘’01-İstirahat’’ , ‘’ çalışmadı ‘’ , ‘’ çalıştı ‘’ bildirimlerini yapmayanlar yada yapma süreleri içinde yapmayanlar için E-Ödenek programı tarafınca tespit edilerek bildirimlerini yapmayan ya da süresinde yapmayanlar için sıralama oluşturulup Kurum modülünde ‘’Ceza Uygulanacak Raporlar’’ menüsünden alınabilecektir. SGK çalışılmadığına dair bildirimleri cezai işlem uygulanmaması için günün de yapılması gerekmektedir.

sgk-is-göremezlik-rapor-bildirim-süresi.jpg

İş Göremezlik Raporu Bildirim Süresi

http://www.sgk.gov.tr

SGK iş göremezlik raporu bildirim süresi, yukarıdaki İnternet adresinde “İŞVEREN” menüsü içinde, “Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi” kısmına tıklanarak , “Kullanıcı Gizyazı Ekranı” kısmına lüzumlu detayları girerek, “Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri”, bölümünde yer edinen bilgiler sisteme girilir. Bitim tarihini takip eden aya ilişkin aylık prim hizmet belgesinin verilebileceği son güne kadar elektronik ortamda bildirimin teslim edilmesi için Kuruma gönderilmesi mecburi olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın