SGK Borcu Yoktur Dilekçesi alma

yorumsuz
57 views
SGK Borcu Yoktur Dilekçesi alma

Toplumsal Güvenlik Kurumu’nun e-devlet sisteminden yada resmi web sitesinden elde etmiş olduğu kolaylıklardan biri e-borç sorgulama sistemi. Bu belgeyi web ortamından kolaylıkla alabilirsiniz. Bunun için lüzumlu SGK borcu yoktur dilekçesi doldurulmalı ve aktivasyon işlemi eksiksiz gerçekleştirilmelidir.

SGK Borcu Yoktur belgesi gereksinim doğrultusunda, yaptıracağınız bu aktivasyon işlemiyle adım atar. Bu aktivasyonu SGK müdürlüklerine yapacağınız talebiniz ile gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak bu işlemi bir tek bir kere yaptırıyor olmanız sistemin kolaylıklarından bir tek biri.

sgk-borcu-dilekce.jpg

Aktivasyon işlemi esnasında sizlerden talep edilecek belgeler;

1.Çalışan kişiye hususi müracaat formu

2.İşverene hususi müracaat formu

Çalışan şahıs ve işveren hususi müracaat dilekçelerini GİB’in resmi web sitesinden yada http://www.gib.gov.tr/dilekce/Borc_Yok_Yaz_Alm_Dil.html linkinden hızlıca sağlayabilirsiniz. Bu müracaat formları kesinlikle eksiksiz ve doğru formlar üstünden olmalıdır. Aksi halde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

3.Aktivasyon onay formu

4.Taahhüt belgesi

sgk-borcu-sorgulama.png

Aktivasyon işlemi tamamlandığında, tarafınıza bir barkod verilecektir. Verilen barkodu https://uyg.sgk.gov.tr/EBorcuYoktur5510/amp/loginldap linki üstünden, e-Borcu Yoktur Belgesi Denetim uygulamasını kullanarak, SGK borcu yoktur yazısını alabilirsiniz.

Bu uygulama ile SGK borcu sorgulama, işverene günümüze kadar ödemiş olduğu SGK prim grafiğini takip edebilme imkânı sunarken, çalışan kişinin çalışmış olduğu kurumdan mevcut alacağını öğrenme kolaylığı sağlamaktadır. Çalışan şahıs hem de SGK üstünden borçlu olmadığına dair teyit belgesine gereksinim duyabilir.

e-borc-sorgulama.jpg Bu ihtiyacını süratli ve kolay bir halde karşılayabiliyor olması, e-devlet sisteminin sunmuş olduğu SGK borcu sorgulama sistemi sayesindedir. Günümüzde, e-devlet uygulaması ile süregelen ve uygulamayı devam ettiren kamu kurum ve kuruluşlar, çevrimiçi olarak birçok müracaat, doküman, vs. web ortamından edinebilmemizi sağlamış oldu. Bu uygulama, kamu kurum ve kurumlarında yaşanmış olan yoğunluğun azalmasında ve veri sisteminin saklanmasında büyük rol oynadı. Bizlerin de bilgisayar ekranında işlemlerimizi kolaylıkla yapmamızı sağlıyor elbet.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın