SGK Aylık Prim Hizmet Belgeleri Bildirim Süresi

yorumsuz
54 views
SGK Aylık Prim Hizmet Belgeleri Bildirim Süresi

Aylık prim ve hizmet belgesi nedir: özetlemek gerekirse, çalışanların aylık kazançlarının detaylı belirtildiği ve işletmelerin SGK’ ya ibraz etmek zorunda oldukları tablodur. Bu tabloya, SGSGK Aylık Prim Hizmet Belgeleri Bildirim SüresiK aylık bildirge yada aylık prim ve hizmet bildirgesi de denir.

Bu bildirge, brüt kazançlar üstünden doldurulur. Hesaplar topyekün brüt üstünden yapılır.

aylik-prim-ve-hizmet-belgesi-giris

Bir bildirgenin kuruma ibraz süresi, takip eden ayın 23. Gününün 23:59 saatine kadardır. Bu süre aşılmış olduğu vakit SGK ilgili işletmeye prim hizmet belgesini zamanında vermemekten cezai işlem uygulayacaktır. Bazı durumlarda bu süreye kurumun isteği ve uygulaması doğrultusunda ek süre verilebilmektedir. Fakat bu durum pek rastlanan bir şey değildir. SGK aylık prim ve hizmet bildirgesinin verilme süresini şu şekilde bir örnekle anlatalım. Mayıs 2017 ayına ilişik prim ve hizmet belgesi en geç 23 Haziran 2017 Cuma günü saat 23:59’a kadar verilmek zorundadır.

sgk-aylik-prim

Prim ve hizmet belgeleri SGK’ ya elden teslim edilmiş olduğu şeklinde online olarak da verilmektedir. E-bildirge sisteminden girerek yada SGK’ nın sayfasından e-SGK kısmına tıklayarak bildirge verilebilmektedir.

Sisteme evvelde girilen bir bildirge ayın 23. Gününün son saatinden ilkin iptal edilebilir, lüzumlu düzeltmeler yapılarak yeniden sisteme aktarılabilir yada daha evvelde verilmiş bildirgeye ek olarak sisteme yeni bir bildirge girilebilir.

aylik-prim-ve-hizmet-belgesi-iptal

Sistemde ek olarak geçmiş dönemlere ilişik bildirgeler istendiği vakit görülebilmektedir. bu görüntüleme iki parça şeklinde olup ister hizmet sıralaması istenirse de gerçekleşme fişi şeklinde olmaktadır. Sistemde bildirgeler üç şekilde görüntülenir. Bunlar ‘aslolan, ek ve iptal’ şeklindedir. İptal edilen bir bildirge geri çevrilemez. Yenisi verilmelidir.

Bildirgeler verildikten sonrasında gerçekleşme fişlerinden ortaya çıkan rakamlar, işletmenin devlete ödemesi ihtiyaç duyulan SGK Prim Borcu ve çalışanlardan alınmış öteki vergi ve ödemelerdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın