Senelik İzinde İspat Yükümlülüğü İşverene Mi Çalışana Mı ait

yorumsuz
14 views
Senelik İzinde İspat Yükümlülüğü İşverene Mi Çalışana Mı ait

İşçilerin senelik izin ücretleri her yıl işçiye verilmek zorundadır. Sadece işçi ben bu izni almak yerine izin süresi kadar ücret alayım demesi söz mevzusu olması imkansız. Senelik izin kullanmak işçinin inisiyatifinde değildir. İşçilerin birçoğu senelik izinlerinin tamamını kullanamazlar ya da kullanmazlar. Ne olursa olsun içerde izin alacakları bulunur. Bu izin alacaklarını belli aralıklarla kullanabilir.

İşçi Senelik İznini Kullanmazsa Kullanmadığı İzin Kadar Ücret Talep Edebilir mi?

Senelik izinde kanıtlama yükümlülüğü işçinin işverenle yapmış olduğu iş sözleşmesinin bitiminde gündeme gelir ve işçi geriye dönük kullanmadığı izinlerin ücretini talep edebilir. Sadece bu talep etme işçinin işten ayrılmış olduğu tarihten itibaren maksimum 5 senedir. İşten ayrıldıktan sonrasında 5 yıl içinde işçi kullanmadığını iddia etmiş olduğu senelik izin ücretlerinin tamamını alma hakkına haizdir.

Senelik izinde İspat Yükümlülüğü Kime Aittir?

İş hukukunda bu mevzu ile ilgili birçok Yargıtay kararları mevcuttur. İşveren işçisinin kullandığı senelik izinleri yada işçinin iş hakkını fes etmesi durumunda işçinin izinlerini kullanıp kullanmadığını kanıtlamak zorundadır. İşçi hiçbir koşulda bunu kanıtlama etmeye zorunlu değildir. İşçinin iş hakkının bitirilmesi sonrasında işçi geriye dönük kullanmadığı tüm senelik izinlerinin ücretini istemek hakkına haizdir. İşverende işçinin kullanmadığını iddia etmiş olduğu senelik izinleri kullandırdığını kanıtlamak zorundadır. İşçinin senelik izne ayrılacağı sırada, izin defteri işçiye imzalatılır. İşçi senelik iznin tamamını kullanır yada kullanmaz. Sadece izninin kullanmadığı kısmının ücretini talep etme hakkına haiz değildir.

İşçilerin senelik izin kullanma hakları oldukca önemlidir. Bu husus iş kanununda açıkça ifade edilmiştir. Bir yıl süresince çalışan işçinin ruh ve bedensel sağlığı için son aşama önemlidir. Bundan dolayıdır ki, işçi işiyle ilişiği kesilmesi durumunda geriye dönük kullanmadığı senelik izinlerinin tüm ücretlerini almak hakkına haizdir. İşveren ise, bunu ispatlamakla yükümlüdür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın