Sakalını Kesmeyen İşçi Tazminatsız Kovulabilir Mi?

yorumsuz
54 views
Sakalını Kesmeyen İşçi Tazminatsız Kovulabilir Mi?

İş ortamında iş koşullarına uymak her çalışanın dikkat etmesi ihtiyaç duyulan bir durumdur. Bu iş koşulları çalışanın kılık kıyafetini, davranış biçimini ve hatta saç sakal kesimini de kapsamaktadır. Bu bağlamda da bir çalışanın bu durumlara dikkat etmesi ve devamlı olarak kendi kendini denetim altında tutması beklenmektedir. Zira bir iş yerinin kalitesi, devamlı çalışanlarından yansır. Bu yüzden iş standardını çoğaltmak için çalışanın dış görünümündeki kaliteyi de çoğaltmak gerekir ve bu kaliteyi devamlı korumak da şarttır.

Sözleşmede Yer Almalı

Bir çalışanın sakal bırakması, bazı işletmelerde göz ardı edilmekte ve karşı çıkılmamakta fakat bazı işletmelerde ise kesinlikle yasaklanmaktadır. Bu durumun yasal olarak gerçekleşmesine mahal verebilecek iki durum karşımıza çıkmaktadır. Sakalını kesmeyen işçinin tazminatsız kovulması durumu, işçinin işe alınırken imzalamış olduğu sözleşmede geçiyorsa, işçi bu mevzuda itiraz edemez. Zira bu durumu evvelde kabul etmiş anlama gelir.

İşe Uygunluk Durumu Gözetilir

Sakalını kesmeyen işçilerin tazminatsız kovulması ile ilgili bir başka niçin ise çalışmakta oldukları işin koşullarına uygun davranıp davranmadıkları ile ilgilidir. Mesela, bir aşçının sakal bırakması, o işletmenin zarar görmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden işverenin işçiye sakalını kesmesi gerektiği uyarısında bulunması da oldukça doğaldır. Bu mevzuya ilişkin yargıya ulaşan tüm mevzularda işe uygunluk aranmaktadır. Sadece birazcık ilkin de bahsetmiş olduğumuz şeklinde en başta iş sözleşmesinde bu şekilde bir maddeye yer verilip verilmediğine bakılır. Eğer bu mevzuya yer verilmemişse, işe uygunluk durumu gözetilir.

İlk Günden Kovulamaz

Sakalını kesmeyen çalışanın tazminatsız kovulması durumu, sakal bırakmaya başladığı ilk gün gerçekleşemez. Eğer işçiye işveren tarafınca bu mevzuyla ilgili daha ilkin bir uyarı yapılmamışsa, işverenin işçiyi ilk günden kovma hakkı yoktur. Sözleşmenin feshinden ilkin kesinlikle işçiye işveren tarafınca uyarıda bulunulmuş olması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın