Re’sen emekli nedir? nasıl olunur

yorumsuz
54 views
Re’sen emekli nedir? nasıl olunur

Re’sen emeklilik, kurumların gerek görmüş olduğu durumlarda yasaların belirlediği yetkileri kullanarak çalışanı mecburi olarak emekliye ayırma işlemidir.

Kimler Re’sen Emekli Olabilir?

30 yılını doldurmuş memurlar kurumun öngörmesi durumunda emekliye ayrılabilir. Kanunda belirlenen usule uygun olarak, emekliye ayrılmasına karar verilen memura durumu özetleyen bir tebligat gönderilerek bilgilendirilir. Belediye başkanları ve illerin komisyon üyeleri hariç 657 ye bağlı devlet memurlarını, 61 yaşını doldurup doldurmadığına bakmadan tek taraflı doğrusu Re’sen emekliye ayırabilir. Buradaki tek şart 30 yıl hizmetinizin bulunmasıdır. 30 senenin altında Re’sen emekliye ayrılamazsınız. Emekli maaşlarının başlanması ve ödenmesi ise, memurların 61 yaşını doldurana dek beklemeleri gerekmektedir. Sadece, emekliye ayırma kararını hukuki yargı iptal ederse size ödenen ikramiye tutarının yeniden kuruma iadesinin yapılması gerekmektedir.

Re’sen Emekliliğe Ne Vakit Karar Verilir?

Re’sen emeklilik kurumun lüzum görmesi durumunda 30 yılını doldurmuş 657 sayılı devlet memurlarına uygulanabilir. Bu uygulama 3 ayrı sebepten dolayı yapılabilir.

1-Kurumun gerek görmesi halinde Re’sen emekliye ayırabilir.

2-Etik kusurlarından dolayı

3-65 yaşını doldurmuş memurlar 15 senelik hizmet süresini doldurmaları halinde Re’sen emekliye ayrılabilirler.

Kurumun Gerek Görmesi Halinde Re’sen Emeklilik

Kurum isterse hiçbir gerekçe göstermeden memurun 30 yılını doldurması durumunda memurun emekliliğine karar verebilir. Bu durumda memurun kuruma itiraz etme hakkı bulunmamaktadır. Re’sen emekliye ayrılma durumunda hanım ve erkekler içinde bir fark yapılmaz, ikiside aynı koşullara tabidir.

Etik Kusurlardan Dolayı Re’sen Emekliye Ayrılma

Daha oldukça ve çoğu zaman askeri subay ve askeri personellere uygulanan bir Re’sen emeklilik durumudur. Etik sicil bozulması, disiplin suçları işlenmesi yada askeri mahkemeler tarafınca verilen kararlar doğrultusunda meydana gelen emeklilik durumudur. Bu Re’sen emekliye ayrılmış memurların emekli maaşlarının bağlanması için 25 yıl fiilen hizmet etmiş ve 61 yaşını doldurmuş olmaları şartı da bulunmaktadır.

Yaş Haddinden Dolayı Re’sen Emekliye Ayrılma

Işyar 65 yaşını doldurmuş ve hala çalışmaya devam ediyorsa Re’sen  hizmet etmiş olduğu kurum tarafınca Re’sen emekliye ayrılabilir. Askeri personellerin yaş haddi sınırı 65, üniversitelerde görevli öğretim üyelerinde ise yaş haddi 67 dir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın