Redd-i Miras Dul Ve Yetim Aylığı Almaya Engel Midir?

yorumsuz
141 views
Redd-i Miras Dul Ve Yetim Aylığı Almaya Engel Midir?

Reddi miras durumu, genellikle miras bırakan kişinin yüklü borçlarının mirasçılara intikal etmesi durumunda başvurulan hukuki bir durumdur. Miras bırakanın borçları bıraktığı mirastan fazla ise, kalan mal borçları karşılamıyorsa, mirasçılar en kısa sürede reddi miras yaparak borç ödemek yerine kalan mirası reddederek bu borç yükümlülüğünden kurtuluyorlar. Böyle bir durumda mirasçıların en çok merak ettiği ise, miras bırakanın Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kalan emekli dul ve yetim aylığıdır.

Miras Nedir?

TC medeni hukukuna göre, ölen kişinin mirasçılarına bıraktığı her şeydir. Bunun içinde para, gayrimenkul, alacak ve varsa miras bırakanın borçları vardır. Yani ölen kişi ölmeden önce hangi haklara sahipse sahip oldukları her şey mirasçılara geçer.

Reddi Miras Nedir?

Ölen kişinin, ölümünden önce sahip olduğu tüm malvarlığının eşi, çocukları ve akrabalarına kalmasıdır. Bu mirasın içinde miras bırakanın borçları da bulunur. Mirasçılar, borcun kalan mirastan fazla olması durumunda, borcu ödememek için mirası reddederler. Bunun adına reddi miras denir.

Reddi Miras Yapan Emekli Dul ve Yetim Aylığı Alabilir mi?

Mirasın reddedilmesi yani reddi miras yapmak sosyal güvenlik haklarını etkiler mi sorusu herkesin çok merak ettiği bir konudur. Reddi miras yapmak sosyal güvelik haklarını ortadan kaldırmaz. Yalnızca kalan mirası ortadan kaldırır. Çünkü sosyal güvenlik hakkı, kişinin çalışma hayatına başladığı andan emekli olana kadar veya ölümüne kadar her ay düzenli olarak ödenen bir primdir. Hiçbir şart ve koşulda ortadan kalkmaz. Somut olarak kazanılmış bir haktır.

TC medeni kanununda da belirtilen kanuna göre, miras bırakan kişi ölmeden önceki sahip olduğu tüm mal varlığı haklarını, taşınır taşınmaz malların üzerindeki alacaklarını, borçlarını yani zilyetlik hakkını da kazanırlar. Bununla beraber de tüm borçlarından sorumlu olurlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın