Rapor Parasının Ne Zaman Yatacağını Sorgulama

yorumsuz
40 views
Rapor Parasının Ne Zaman Yatacağını Sorgulama

İş yerlerinde başa gelmiş yada iş hastalıkları durumunda uzun bir istirahat gerektiren durumlarda rapor alınması ve çalışanın eski iş görebilir hale gelmesi gerekmektedir. Her çalışanın karşılaşacağı olan kazalar olabilir.

Bu iş görmemezlik durumunda mağdur olmamak için 3 gün yada daha uzun soluklu rapor alımlarında ücretimizi alabiliyoruz. Bu durum için çalışanın son 3 aylık maaşlarına, var ise primlerine bakılarak hesaplama yapılmaktadır.

rapor-parasi-ne-zaman-yatar.Jpeg

Bu rapor parasının alınması için; rapor tarihinin bitiminden derhal sonrasında iş yerine teslim edilmesi gerekmektedir. İş yeri bu raporu sisteme ne kadar acele bir halde işler ise SGK’nın sistemine en geç 15 gün içinde düşer.

rapor-parasi-nereye-yatar.jpg

Peki, rapor parası ne kadar alınır? Çalışan çalışamadığı iş süreci şu demek oluyor ki raporlu olduğu günlerin toplam brüt tutarı verilir.Net bir halde öğrenmek isteyen vatandaşlar E-Devlet şifreleri ile sisteme girerek işlemlerinizi gerçekleştirilebilir. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan geç kalmamak ve iş yerine raporun teslim edilmesidir. Daha sonrada gözden kaçmaması için üstünde durulmalıdır. Tamamı bittikten sonrasında rapor parası yattı mı diye sorgulama yapılası gerekir. Çoğu zaman para yatımı rapor tarihinin bitiminde 20 ile 45 gün içinde yatırılması gerekir. Fakat net bir tarih öğrenmek isteyen vatandaşlar rapor tarihleri ile ALO 170’i arayarak sorgulatabilirler.

Rapor Parası Ne Vakit Yatar?

rapor-parasi-yatti-mi.jpg

Tüm prosedürlerin tamamlanması ve kurumun yapığı araştırmalardan sonrasında sonuçlanır. Daha sonrasın da iş göremezlik ödeneği ödemesini toplumsal güvenlik kurumu PTT şubelerine yada Ziraat Bankasına ayın 8 ve 14. Gün arası yatırılmaktadır. Bu ödenekten faydalanabilmesi için rapora haiz olan şahsin bizzat gitmesi gerekmektedir. Onun haricinde başka şahıslara ödeme yapılmamaktadır. Bahsedilen mevzular üstünde dikkatli durulması ve uygulanması durumunda bizlere verilmiş hakları sonuna kadar kullanarak bu ödenekten yararlanılabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın