Rapor Parası hesaplama metodu

yorumsuz
94 views
Rapor Parası hesaplama metodu

Rapor parası nedir?

Rapor parası 5510 sayılı kanunda geçen “geçici iş göremezlik ödeneği” dir. Halk içinde rapor parası olarak biliniyor.

Rapor parası kimlere verilir?

Toplumsal Güvenlik Kurumu ( SGK ) Rapor parasını sigortalı çalışlara öder.Sigortalı olarak çalışan kişilerin hastalık, iş kazası , analık şeklinde sebeplerden dolayı rapor almaları halinde rapor parası ödenmektedir.

Kurumca yetkilendirilen doktor yada sıhhat kurullarından istirahat raporu alınmış olması gerekmektedir.

Analık halinde doğumdan önceki bir yıl içinde minimum doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekmektedir.

Hastalık halinde iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde minimum doksan gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekmektedir.

Sigortalı çalışanlarda iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinden birkaçı birleşirse, geçici iş göremezlik ödeneklerinden en yükseği verilir.

Sigortalı olmayan çalışanlara  işgöremezlik ödeneği ödenmiyor.Bu bağlamda,her hangi bir sıhhat problemi yaşadığınızda,yatarak tedavi olduğunuzda,iş yapması imkansız durumda olduğunuzda mağdur olmamak için sigorta yaptırmanız koşul.Aksi taktirde sağlığınızda bir problem oluştuğunda, işinizden bile ola bilirsiniz.

Rapor parası iyi mi hesaplanır?

İş kazası yada meslek hastalığı sebebiyle iş göremezliğe uğrayan sigortalıya her gün için ödeme yapılır.

Yatarak tedavilerde günlük kazancın yarısı, ayaktan tedavilerde ise 2/3′ ü alınarak rapor gün sayısı ile çarpılır ve geçici iş göremezlik ödeneği toplam tutarı hesaplanır.

Toplumsal Güvenlik Kurumu ( SGK ) ilk iki günün parasını ödemez.SGK rapor parasını hesaplamak için sisteme giriş yaptıktan sonrasında, bu aşamalardan geçmelisiniz:

Bürüt Ücret ve Rapor Gün Sayısını Giriniz,

Rapor Gün Sayısını Giriniz

Bürüt Ücretinizi Giriniz

Ayakta tedavilerde iş göremezlik ödeneği toplam (2/3)

Yatarak tedavilerde işgöremezlik ödeneği toplam (1/2)

SSK rapor parası hesaplama işlemini yapabilmek için ise E-Devlet sistemi internet sayfasına giriş yapmanız gerekir. Siteye girdiğinizde karşınıza bir sayfa çıkacak.Bu sayfaya girdiğinizde ise karşınıza

Bu hizmetten yararlanmak için, aşağıdaki kimlik doğrulama şekillerinden sizin için uygun olan bir tanesini kullanarak sisteme giriş yapmış olmanız gerekmektedir.

  • e-Devlet Şifresi
  • Mobil İmza
  • Elektronik İmza
  • T.C. Kimlik Kartı
  • Banka çıkacak.

Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklayarak sisteme giriş yapa bilirsiniz ve artık kolaylıkla SSK rapor parası hesaplama işleminizi yerine getirebilirsiniz.

Geleceğinizi,sağlığınızı,ailenizi düşünerek sigortanızı yaptırmayı dikkatsizlik etmeyin .Hayatınızı ve sağlığınızı tehlikeye atmayın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın