Rapor Aldığınız Durumda Ne Kadar Ödeme Yapmanız Gerekir?

yorumsuz
15 views
Rapor Aldığınız Durumda Ne Kadar Ödeme Yapmanız Gerekir?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki sigortalı bir çalışansanız ve herhangi bir sağlık durumuna bağlı olmak dahilinde rapor almayı düşünüyorsanız, rapor alma durumunda ödeme yapmanız gibi bir durumun meydana gelmeyeceğini bilmelisiniz. Zira rapor alan şahıs olarak sağlık problemlerine sahip olan kişi siz oluyorsunuz ve sağlık problemleri dahilinde de para alması gereken kişi de gene sizsiniz. Bu yüzden de raporlu olma durumunuzda para ödeyen taraf değil, para ödenen taraf olursunuz.

 

İstirahat Hakkınızı Mutlaka Kullanın

Uzun mesai süreleri, ağır iş koşulları ve riskli iş ortamı yüzünden sağlığınızda baş gösteren problemler, yakın dönemde sorun yaratmaya başlayabileceği gibi uzun süreye yayılmış bir şekilde de etkisini gösterebilir. Bu tip durumlarda metabolizmanız zayıfladığı için hem fiziksel hem de zihinsel olarak işten uzaklaşmanız ve istirahat durumuna geçmeniz gerekmektedir. Zira istirahat etmezseniz yaşamış olduğunuz problemler kalıcı bir hal alabilir ve bu durum da hem iş kalitenizi hem de yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Peki, rapor alma durumunda ne kadar ödeme alınır?

Hangi Şartlarda Ödeme Almaya Hak Kazanılır?

Öncelikle rapor aldığınız zaman geçici iş görmezlik ödeneğinden yararlanabilmeniz için hastalık, iş kazası ve analık durumlarından biri içerisinde bulunuyor olmanız gerekmektedir. Bu durumlar içerisinde bulunan tüm sigortalı çalışanlar rapor alma durumunda ödeme alma hakkına sahiptirler.

Ayakta Tedavi için Üçte İkilik Bir Ödenek

Bu ödenekten yararlanmak için rapor aldığınız zaman ise size ödenecek miktar günlük prime etki eden gerçek kazancın yarısı olarak hesaplanmıştır. Eğer hastalığınız ayakta tedavi edilecekse bu miktar esas kazancınızın üçte ikisidir. Bu ödeneği, belgelerinizin SGK’ya iletildiği günden itibaren 7 gün içerisinde elden, PTT’den veya banka hesabınızdan almanız mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 29 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın