Ölen Sigortalının Yakınlarına Hangi Haklar Sağlanır?

yorumsuz
49 views
Ölen Sigortalının Yakınlarına Hangi Haklar Sağlanır?

İlgili kanunun yürürlük tarihinden sonra vefat eden sigortalı vatandaşların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmektedir. Fakat bunun beli şartları bulunmaktadır. Bu şartlar;

  • Ölen kişinin En az 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması gerekir.
  • 4/1-(a) sigortalıları için, her türlü borçlanma süreleri hariç en az 5 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam 900 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması koşulu ile ölüm aylığı bağlanmaktadır.
  • Malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı almakta iken veya malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemleri tamamlanmamış olanlar,
  •  b-) Bağlanmış bulunan malullük, vazife malullüğü veya yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş durumda iken ölen sigortalıların hak sahiplerine yazılı istekte bulunmaları halinde ölüm aylığı bağlanabilmektedir.

 

Ölüm Aylığı, Ölen Kişinin Hangi Yakınlarına Bağlanır?

Ölen kişi sigortalı ise ölüm aylığı; eşine, çocuklarına, annesi ve babasına bağlanabilmektedir.

Ölen Sigortalı Kişinin Eşine Nasıl Aylık Bağlanır?

Sağ kalan eşe aylık bağlanabilmesi için ölümün gerçekleştiği tarihte sigortalı kişinin eşi ile resmi evlilik bağı bulunması gerekir. Ölen sigortalının dul eşine maaşın yarısı, çocuğu bulunmaması durumunda ise maaşın %75’i bağlanmaktadır.

Ölen Sigortalı Vatandaşın Aylık Maaş nasıl bağlanır?

Kişinin çocuklarına aylık bağlanabilmesi; çocukların yaşına, cinsiyetine, öğrenim durumu ve medeni haline göre değişmektedir. Mesela erkek çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için:

  • Yükseköğrenim görüyorlarsa 25 yaşından küçük, orta öğrenim görüyorlarsa 20 yaşından küçük olmaları gerekir.
  • Herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim göremeyen erkek çocuğun 18 yaşını doldurmamış olması gerekir.
  • Kız çocuklarının ise evli olmamaları ve dul kalmış olmaları gerekir. Herhangi bir öğrenim durumu veya yaş kriteri bulunmamaktadır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın