Okul Nakil ve Başvurularında E-Devlet Dönemi Başladı

yorumsuz
3.285 views
Okul Nakil ve Başvurularında E-Devlet Dönemi Başladı

Sayıları 17.5 milyonu kabul eden kayıtlı lise, ortaokul, ilköğretim ve okul öncesi talebe bulunan Türkiye’de, veliler için okul nakil ve başvurularında yeni bir dönem başladı. Meydana getirilen bir düzenlemeyle 15 Aralık 2017 tarihinden itibaren velisi olduğu evlatların okullarında değişim yapmak isteyenler, bu işlemlerini e-Devlet kapısı üstünden gerçekleştirebilecekler.

Bugüne dek velilerin ikamet ettikleri il içi ve il dışı nakil talepleri için okul yönetimlerine şahsen dilekçe vermesi gerekirken artık okullara gitmelerine gerek kalmaksızın bu taleplerini e-devlet üstünden girmelerine olanak tanınıyor.

E-Devlet Üstünden Okul Kayıt /Nakil Başvuruları Iyi mi Yapılacak?

Yılda averaj 2 milyon öğrencinin nakil işlemi için okul yönetimlerine talep gelirken, uygulamaya konulmuş olan e-devlet vasıtasıyla yapılabilecek nakil ve kayıt başvuruları hem velilerin hem de okul yönetimlerinin işlerini kolaylaştıracak.

Nakil yaptırmak isteyen veliler e-devlet kapısının www.türkiye.gov.tr adresindeki “e-Okul Yönetim Data Sistemi” menüsüne girerek nakil müracaat işlemlerini kolaylıkla yapabilecek. Veliler yaptıkları nakil başvurusu sonrasında nakil sürecini gene “e-Devlet Kapısı”, “e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi” yada Mobil e-Okul Veli Bilgilendirme Uygulaması” üstünden takip edebilecek.

Nakil başvurusu yapmak isteyen velilerin sırasıyla aşağıdaki adımları izlemesi gerekiyor.

  1. Ilk olarak https://www.turkiye.gov.tr/ sayfasına giriş yapılacak.
  2. Giriş yaptıktan sonrasında sol taraftaki menüde yer edinen  “Kamu Kurumları” ya da “e-Hizmetler” başlığına girilecek.
  3. Buradan ilgili bakanlık olan “Ulusal Eğitim Bakanlığı” seçilecek.
  4. Bunun alt sekmesinde yer edinen bir fazlaca maddeden kabul edilen ve yanında “YENİ” ibaresi bulunan “MEB Talebe Nakil İşlemleri” başlığına tıklanacak.
  5. Bu başlığa tıklanmasını takiben ekranda velisi olduğunuz öğrencilerin sıralaması gelecek. Hangi öğrencinin nakli talep ediliyorsa “Veli Nakil Sistemine Bağlan” kutucuğuna girilecek.
  6. Buraya girdiğinizde yapılacak işlemin doğrulanması istendiğinde, “Evet” tıklanacak.
  7. Öğrencinin hangi okula nakli isteniyorsa, “Kurum” başlığından ilgili okul seçilerek “Başvuruyu Kaydet” butonu işaretlenecek.

E-Devlet Şifresi Alınması

Nakil talebinde bulunacak olan velilerin bu işlemleri yapabilmesi için e-devlet şifresine haiz olması gerekmektedir. E-devlet şifresi bulunmayan veliler PTT şubelerine üstünde fotoğraf ve TCKN bulunan geçerli kimlik belgeleriyle giderek 2 TL karşılığında e-devlet şifrelerini alabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın