Okul Değişikliği E-devlet Üzerinden Yapılabilecek

yorumsuz
60 views
Okul Değişikliği E-devlet Üzerinden Yapılabilecek

Adres değişikliği ya da herhangi bir sorundan ötürü çocuklarını okuduğu okuldan başka bir okula nakletmek isteyenler, okul nakil işlemlerini artık e-Devlet kapısı üzerinden internetten yapabilecekler.

Okul Değişikliği Artık E-devlet Üzerinden Gerçekleşecek

Bugüne dek çocuklarının okul değişikliği için okul idarelerine müracaat eden veliler artık okul değişikliği işlemlerini e-Devlet aracılığı ile Milli Eğitim Bakanlığı Öğrenci Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirebilecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ülke genelinde okul öncesi, ilk okul, orta okul ve lise kademelerinde kayıtlı olan yaklaşık on yedi buçuk milyon öğrencinin eğitim öğretim gördüğünü açıklarken bunun iki milyon kadarının velilerinin okul değişikliği için okul idarelerine müracaat ettiğini belirtti.

Okul İdarelerine Kadar Gitmeye Gerek Kalmadı

Çocuklarını okudukları okuldan alıp başka okula nakletmek isteyen veliler, 15 Aralık 2017 tarihinden itibaren artık okul idarelerine kadar gitmek zorunda kalmayacaklar. Çocuklarının il içi ya da il dışı okul nakil işlemlerini yaptırmak isteyenlerin yapması gereken şudur: www.turkiye.gov.tr e-Devlet kapısı linki üzerinden “Milli Eğitim Bakanlığı” bölümüne girilip “MEB Öğrenci Nakil İşlemleri” butonuna tıklandıktan sonra kişinin velisi olduğu öğrenciler listelenir. Hangi öğrencinin nakli için başvuru yapılacaksa o seçilir ve “Veli Nakil Sistemine Bağlan” a basılır. Ardından çıkan ekranda hangi okula nakil başvurusu yapılacaksa “Kurum” dan seçim yapılıp “Başvuruyu Kaydet” butonuna tıklanır ve başvuru sonlandırılır. Veliler ayrıca e devlet okul kayıt sorgulama işlemlerini yine bu adres üzerinden yapabileceklerdir.

Veliler E-okul Veli Bilgilendirme Sisteminden Yararlanabilirler

Diğer bir taraftan, okul değişikliği başvuru süreçleri veliler tarafından, e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi mobil uygulaması, e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi’nin resmi internet sayfası ya da e-Devlet resmi internet sayfası üzerinden takip edilebilecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 5 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın