Ne Kadar Tazminat Hakkım Var?

yorumsuz
32 views
Ne Kadar Tazminat Hakkım Var?

Kıdem tazminatı, bir işçinin belirli sebeplerden dolayı işten çıkarılması durumunda işveren tarafınca işçiye ödenmesi mecburi olan tutardır. Sadece bu tutarın ödenmesini gerektiren durumlar mevcuttur. Bu durumlara uygun olmayan işçiler için kıdem tazminatı ödemesi yapılmaz. İşte, azca ilkin bahsetmiş olduğumuz kıdem tazminatı ödenmesi ihtiyaç duyulan durumlar:

İşten Çıkarılmış Olmalısınız ve Terbiye Kurallarına Uygun Davranmış Olmanız Koşul

Kıdem tazminatı almak için ilk olarak işten kendi isteğinizle ayrılmamış olmanız, işten çıkarılmış olmanız gerekmektedir. İşçinin iş süresince iyi niyet ve terbiye kurallarına aykırı hiçbir davranışının bulunmaması gerekmektedir. İşten çıkarma sebebi de bu durumlar yüzünden gerçekleşmemelidir.

İşten Ayrıldığınız Vakit da Tazminat Alabilirsiniz

İşçi işten ayrılıyorsa kıdem tazminatı alabileceği durumlar da mevcuttur. Bu durumlar iş yasasının 24’ncü maddesindeki haklı nedenlere uyuyorsa işçinin derhal işi bırakması gerekmektedir. Bu nedene dayanan durumlarda işveren tazminat ödemekle yükümlüdür. Bunun haricinde, adam işçiler askerlik sebebiyle işten ayrılıyorsa işveren tazminat ödemelidir. Ek olarak, işçi hanım ise evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde işten ayrılıyorsa ve ayrılma sebebi de evlilik ise işveren tazminat ödemekle yükümlüdür. Son olarak, işçinin emeklilik yaşına ulaşıp emeklilik için ihtiyaç duyulan şartları yerine getirmesi durumunda ilgili kuruma müracaatı ile işten ayrılması sonucu tazminat talebinde bulunma hakkı vardır.

Ne Kadar Tazminat Alabilirim?

‘’Ne kadar tazminat hakkım var?’’ sorusunun cevabına gelecek olursak, bu probleminin yanıtını alabileceğiniz tazminatı iyi mi hesaplayabileceğinizi anlatarak yanıtlamak daha yararlı olacaktır. Kıdem tazminatları brüt ücret baz alınarak hesaplanır ve bu hesaplama yapılırken ek ödemeler hiçbir şekilde dahil edilmez. Tam yıl içinde arta kalan ayların tazminatı 1 yıl için planlanan tazminatın aylara (12’ye) bölünmesiyle hesaplanmaktadır.

  • 1777.5 TL için 1 yıla 1769 TL tazminat ödenir.
  • 2000 TL için 1 yıla 1990 TL tazminat ödenir.
  • 3000 TL için 1 yıla 2985 TL tazminat ödenir.
  • 4426 TL için 1 yıla 4404 TL tazminat ödenir.

Bu rakamlar yıl arttıkça artış göstermektedirler ve 1777.5 TL taban miktar, 4426 TL ise tavan miktar olarak belirlenmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın