Malulen Emeklilikte İki Kez Rapor Alma Çilesi Bitti!

yorumsuz
36 views
Malulen Emeklilikte İki Kez Rapor Alma Çilesi Bitti!

Gittikçe ülkemizde gelişen hayat şartları ve yükselen ekonomi ile birlikte ülkemizde çok çeşitli avantajlar ve kolaylıklar da meydana gelmektedir. Artık ülkemizde malulen emekli olmak isteyen memurlara çok büyük bir kolay getirilmiştir. Bu kolaylığa göre artık malulen emekli olmak isteyen memurların iki kez rapor alma çilesi de bitmektedir.

1. Malulen Emekli Olmak İsteyen Kişilerin İki Kere Rapor Alma Zorunluluğu

Mesleğini icra ederken kazanma gücünü kaybederek malul sayılan kişiler ancak sigortalılık süresi ya da prim ödeme günü sayısı olması gereken sayıya ulaşamadığı için malul aylığı bağlanamayan memur kişiler, tüm bu şartlar sağlandığında da tekrar malullük raporu almak zorunda idiler.

2. Malulen Emekli Olmak İsteyen Kişiler İçin Yapılan Değişiklik

Artık malulen emekli olmak isteyen kişiler prim ödeme gün sayısı ya da sigortalılık süresi için yeteri  sayıyı yakalamaları halinde yeniden talepte bulunabilecekler ve bu talepleri ile tekrar bir malullük tespiti yapılmasına gerek kalmaksızın yapılan eski tespit ile malullük aylığı alabileceklerdir. Malullük aylığı bu kişilere son sigortalılık statüleri üzerinden işlem yapılarak bağlanacaktır.

3. Malulen Emekli Olmak İsteyen Memur Kişilerin Yüzünü Güldüren Kolaylık

Önceden çok az prim eksiği bulunan ve malulen emekli olmak isteyen kişiler bu prim eksikliğini çok kısa bir sürede tamamladıktan sonra tekrar malullük raporu almak zorunda kalıyorlar idi. Ancak artık malulen emekli olmak isteyen memur kişiler yapılan bu değişiklik ile birlikte çok az miktarda prim eksiği olan memurlar örneğin birkaç hafta gibi çok az sürelerle iki kez malullük raporu almak zorunluluğundan kurtulmuş olmuşlardır. Artık bu büyük zorluğun önüne geçilmiştir. Zor duruma düşen vatandaşların bu kolaylık ile yüzü gülmüştür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın