malulen emekli kimler olabilir

yorumsuz
41 views
malulen emekli kimler olabilir

Emeklilik için çokça sorulan sorulardan bir tanesi de malulen emeklilik nedir sorusu olmaktadır. Ameliyat olan, hastalanan ve rapor alıp işlerine devam edemeyecek kişiler iyi mi emekli olacaklarını merak eder durumdadırlar. Toplumsal Güvenlik ile ilgili mevzuatta kimlerin iyi mi malulen emekli olabilecekleri detaylı bir şekilde düzenlenmiştir. İlgili mevzuata bakılırsa emek harcama gücünün minimum %60’sını kaybeden kişiler malulen emekli olabilmektedirler. Doğal olarak bunun için bir ekip şartlar ve izlenecek yollar bulunmaktadır.

Yüzde 60’lık Sıhhat Kurulu Raporu

Malulen emeklilik şartları başlangıcında emek harcama gücünün minimum yüzde 60 oranında kaybedildiğine dair % 60’lık bir sıhhat raporunun bulunmasıdır. Bu raporun alınması için şahısların ilk etapta bulundukları ilçe ya da il SGK bürolarına başvurarak, yetkili bir hastaneye sevk edilmeleri gerekmektedir. Sevk işleminin SGK tarafınca yapılmasının sebebi, sıhhat kurulu raporunun tek başına malullük maaşı almak için kafi olmamasıdır. Şahıslar, emek harcama gücünden yüzde altmış yitik yaşadıklarını belgeleseler dahi, 1.800 gün prim ödeme yoksa ya da prim ödeme borçlanma şeklinde 1800 güne tamamlanmıyor ise malullük aylığı bağlanamamaktadır.

10 Yıl Sigorta Şartı Hepimiz İçin Değil

SGK’dan almış olduğu sevk ile beraber müracaat yapmış olduğu sıhhat kurulu tarafınca, yüzde altmış ya da daha çok emek harcama gücü belirlenen sigortalının rapor kısmında başkalarının devamlı olarak bakımına muhtaç ibaresi yazmış ise, bu durumda malullük maaşı alabilmesi için, malulen emeklilik gün sayısı açısından 10 senedir sigortalı olma şartı bulunmamaktadır. Eğer şahıs başkasının bakımına muhtaç ise, 10 senedir SGK’lı olmadan malullük maaşı alabilmektedir. Sadece bahse mevzu raporda, başkalarının bakımına muhtaçtır ibaresi yazılmamış ise malulen emekli olabilmek için, 10 senedir sigortalı olmak ve minimum 5 yıl ödenmiş priminin olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 27 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın