Mahkeme Dosyam Ne Durumda?

yorumsuz
52 views
Mahkeme Dosyam Ne Durumda?

Hayatın olağan akışı içerisinde herkes birgün mahkemede taraf olabilir. Davacı, davalı, şüpheli, müşteki, alacaklı, borçlu, sanık yada tanık olabilirsiniz. Karar denildiğinde ayağa kalkmak zorundasınız.

Dava Süreçleri

Tarafı olduğumuz bir davanın açılmasından karara bağlanılmasına kadar olan bir süreci yaşamak zorundasınız. Merak eder sık sık avukatınızı ararsınız. Avukatınız davanın seyrine göre Size sonuca ilişkin bazı tahminlerde bulunur ama kesin değildir. Hep bir yüzde ile temkinli bir cevap verir. Deliller sunulur tanıklar dinlenir. Avukatınız konuşur Dava Hakimi herkesi dinler. Duruşmalar duruşmaları kovalar. Hep merak eder acaba davam ne aşamada dersiniz?

İlam

Süreç sona erdiğinde gerekçeli karar tebliğ edilir. Mahkeme ilamıdır. Sonucunda bazıları sevinir bazıları üzülür. Bazıları da haksızlık bu diye eleştiride bulunur. Sonucu beğenen sesini çıkartmaz beğenmeyen taraf bir üst merciye müracaat eder. Bu kez de başka bir süreç başlar. Şimdilerde İstinaf Mahkemesi diye tabir edilir. Dosyanın karar bağlanmasına kadar belli bir süre geçer. Sonuçta sevinen taraf bir kez daha sevinebilir yada bu kez üzülen taraf da olabilir. Nihayetinde bilinmelidir ki “Adalet Mülkün Temelidir.” 

Dava Süreçlerinin Takip Edilmesi

E devlet kanalı üzerinden tarafı olduğunuz davanın sürecini kendiniz de takip edebilirsiniz. Bunun için PTT merkezlerinden bir e devlet şifresi alıp giriş yapıldıktan sonra bilgilerinizi güncelleyerek sunulan hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Adalet Bakanlığı UYAP Hizmetleri alt başlığı altında gerekli sorgulamayı yapabilirsiniz. Yurt içinde açılmış olan ve Sizi ilgilendiren dava dosyaları ile ilgili bilgileri görebilirsiniz. Şayet bir dava açılmışsa ilgili mahkeme bilgisi, mahkeme dosya numarası, tarafı olduğunuz detaylar (Davacı mı Davalı mı), açılış tarihi ve dosyanın detay bilgilerini görüntüleyebilrsiniz. E devlet iyi ki var, büyük kolaylık.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın