Maaşlar Geç Yatıyorsa Ne Yapmalı?

yorumsuz
30 views
Maaşlar Geç Yatıyorsa Ne Yapmalı?

Belli Zamanlarda Yaptığımız Ödemeler ve Borçlar

Günümüz şartlarında gerek kredi kartı kullanımı, gerek gereksinimler, gerek satmaca ödemeleri benzer biçimde giderlerin belli bir zamanında yapılması gerektiği bir gerçek. Belirli tarihlerde ve zamanlarda yapılmayan ödemelerde bizim çeşitli alanlarda problemler yaşamamıza sebep olabilmektedir. Ödeyemediğimiz kredi kartı borçları katlanabilmekte, yatıramadığımız faturalar sonucunda elektrik, su benzer biçimde kesintiler yaşayabilmekteyiz. Bu ödemelerin zamanında yapılması için hepimizin tertipli olarak maaş almasının koşul olduğu oldukça belirgin bir gerçek.

Maaşım Zamanında Yatmıyor?

Ücret bu biçim giderlerini ödeyen insanların alın teridir, emeğidir. Verilmesinin bir zorunluluk olması benzer biçimde bu ödemenin zamanında denildiği tarihte yapılması da bir o denli önemlidir. Zamanında yapılmayan ödemeler bahsettiğimiz sorunları da bununla beraber getirebilir. Bana hak verdiğinizi duyar gibiyim. Siz bu şekilde bir mesele yaşıyorsanız neler yapabilirsiniz peki? Birazcık bunlardan bahsedelim.

Peki Ne Yapmalıyım?

Yapmanız ihtiyaç duyulan aslen basittir. Yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey hakkınızı aramak! Ne şekilde mi?  Yakınma ederek hakkınızı arayabilirsiniz. Ilk olarak iş sözleşmenizi okuyup bilgili olmanız sizin adınıza pozitif yönde bir ilerleme olacaktır. Sonrasında ise kanıtlar oluşturmanız lüzumlu. Ödeme yapılmadığına dair kanıtlar daima sizin adınıza pozitif yönde sonuçlar doğuracaktır. Durum yalnız 1 aylık değil ve devamlı bir gecikme söz mevzusu ise ödeme alacak kişiye çeşitli haklar doğmaktadır. Önceki ay meydana getirilen ödemelerin düzensizliğini kanıtlamak için ücret hesap pusulası ya da maaş bordronuzdan yararlanabilirsiniz. İspatladıktan sonrasında davacı olabilirsiniz. Maddi olarak bir kazanç elde edebilirsiniz.

Davacı Olmak Bana Ne Kazandırır?

Davacı olmak hakkınızı aramak size sözleşmeyi fes etme hakkı kazandırabilir. Sözleşmeyi fesheden taraf olarak normalde alma hakkınız olmayan tazminatı maaş gecikmesi sebebiyle feshettiğiniz için almanız mümkün olur. Yalnız dava ile değil iş yavaşlatarak ya da işten kaçarak da bir şeyler yapılabilir fakat kıdem tazminatını alıp ayrılmak daha somut bir yoldur.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşçi kanunlarla korunmuştur. Ödeme yapmayan işletme sahibine geç ödediği yada ödemediği meblağ için en yüksek faiz oranları uygulanarak mağdur işçiye ödeme yapması sağlanır. Bunun yanında her gecikme de gecikme olarak sayılamayabilir. Kaç gün gecikebilir dediğinizi duyar gibiyim. 1 aylık gecikmeler gecikmeden sayılmaz. Daha fazlası gecikmeler kabul görecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın