Maaşını Eksik Veya Zamanında Alamayan Çalışanların Bilmesi Gereken

yorumsuz
43 views
Maaşını Eksik Veya Zamanında Alamayan Çalışanların Bilmesi Gereken

Ülkemizde çalışanlar ne yazık ki haklarını tam olarak bilmemektedirler. Ancak kanunlarımızda tüm çalışanların ne gibi haklara sahip oldukları çok açık bir şekilde belirtilmiştir.

Konuyla İlgili Kanun Maddesi

4857 sayılı İş Kanununun 32. maddesi işçinin ücretinin ne zaman ödenmesi gerektiğini açık bir şekilde belirtmiştir. 4857 sayılı  iş  kanununun 32. maddesine göre işçinin maaşının en geç bir ay sonunda ödenmesi gerekir. Bir ayın üzerinden 20 gün daha geçmiş  ise işçi iş görme borcunu yerine  getirmekten kaçınabilir.

İşçi İş Görme Borcunu Yerine Getirmeme Durumunda Neyle Karşılaşır?

İşçi iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınma durumunda işvereni tarafından işten çıkarılamaz ya da yerine işçi alınamaz. İşveren borcunu ödeyene kadar işçi iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir.

İşçi Alacağını Nasıl Tahsil Eder?

İşçi yaptığı işin karşılığında maaşını alamadığı durumda ilk olarak görme borcunu yerine getirmemeyi deneyebilir bunun dışında alacağı olan işçi 5 yıl içinde mahkemeye başvurabilir.

 İşçinin Maaş Ödemesi Nasıl Yapılır?

İşçi yaptığı işin karşılığında maaşını alamadığında işverene 5 yıl içinde dava açabilir ve dava sonucunda  gününde ödenmeyen her ücret için mahkeme işçiye en yüksek faizi talep eder. Böylece işveren zamanında ödemediği her gün için işçiye en yüksek faizden maaşını ödemek zorunda kalır.

Maaşını Zamanında Ya Da Eksik Alan İşçinin Hakları 

İşçi maaşını en fazla 30 gün sonunda alma hakkına sahiptir. 30 günün ardından 20 gün daha sonra maaşını alamazsa İş görme borcunu yerine getirmekten kaçına bilir. Bu durumda işveren tarafından iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınadığı için işten çıkarılamaz ya da iş görme borcunu yerine getirmeyen işçinin yerini yeni bir işçi alınamaz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın