Kötü Niyetle İşten Çıkarılan İşçiye 3 Kat Tazminat Hakkı

yorumsuz
10 views
Kötü Niyetle İşten Çıkarılan İşçiye 3 Kat Tazminat Hakkı

İş güvencesi kapsamına giren kötü niyet tazminatı işçinin çalışma hakkını fes ederek işine son verilmesi durumudur. Bu tür haksızlıklarla karşılaşılması durumunda yasa devreye girer ve işveren çok ciddi cezai tazminat ödemek zorunda kalır.

 

Kötü Niyet Tazminatı Hangi Durumda Ödenir?

İşçinin rapor alması ve işe gelmemesi, işverenden alacaklı olması ve zamanında maaşının ödenmemesi, tatil günlerinde istirahat etmesi gerekirken çalışmaya zorlanması, işyerinden işçi çıkarıp yerine yenisini alması gibi durumlarda çalışanın iş akdini fes etmesi durumlarında tazminat ödemeye mahkûm edilir. Bu tazminat normal tazminatın 3 katı olarak işçiye ödenir. İşçinin Sosyal Güvenlik Kurumu veya Çalışma Müdürlüğü’ne dilekçeyle şikâyette bulunması durumunda hukuki süreç başlar. İşveren hukuki süreç sonunda işçiye tazminatının 3 katını öder.

 

Kötü Niyet Tazminatı Hangi Durumda Ödenmez?

Kötü niyet tazminatının uygulanabilmesi işçinin yani davacının iş güvencesinden yararlanabilecek durumda olması lazım. Kötü niyetli iş akdinin feshi durumunda bildirim koşullarına uyulmazsa ihbar tazminatını da ödemek de devreye girer. Fesih hakkını kötüye kullanan işveren için olduğu kadar,  işçinin de kötüye kullanması durumunda cezai yaptırım uygulanır. İşçiler kendi sahip oldukları hakları da kötüye kullanamaz. Kullanması durumunda kesinlikle kötü niyet tazminatı alamaz.

Mevsimlik işçiler, süresi olmayan iş sözleşmesi, çalıştığı iş yerinde en az 6 ay ve daha fazla süre çalışmış olması ve çalıştığı işyerinde en az 30 kişi ve üzerinde işçinin çalışması durumunda iş güvencesinde belirtilen hükümlerden faydalanabilir.

Bir işveren işçisinin iş akdini;

Sendikaya üye olması

Sendikal faaliyetlere katılması

Din

Siyasi görüşler gibi sebeplerden dolayı işine son verilen kötü niyetle işten çıkarıldığını beyan etmesi durumunda kötü niyet tazminatı almaya hak kazanır. İşçilerin iş güvenliği ve çalışma hakları Çalışma Müdürlüğü tarafından korunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın