Kıdem tazminati nasıl alınır

yorumsuz
44 views
Kıdem tazminati nasıl alınır

Kıdem tazminatı son günlerde haber kanallarında yada halk içinde çoğunlukla duymaya başladığımız bir gerçek. Kıdem tazminatı hakkında bu kadar konuşulurken birçok yanlış bilginin ortaya çıkması naturel olarak kaçınılmaz. Peki kıdem tazminatını kimler alabilir? Kıdem tazminatına bir işçinin hak kazanabilmesi için aynı işverenin yanında minimum 1 senedir çalışıyor olması gerekiyor ve bu işçinin kanunlarımızda belirtilen sebeplere dayanarak işten ayrılması gerekiyor. Şartları taşıyan işçi bu sayede kıdem tazminatına hak kazanmaktadır.

kıdem-tazminati-2017.Jpeg

Kıdem Tazminatı Bir Ödül

Kıdem tazminatı işçinin çeşitli sebeplerden ayrılması sonucunda işverenin ödemesi mecburi olan bir tazminat türüdür. Kendi isteğimizle işten ayrıldığımız vakit acaba kıdem tazminatına hak kazanır mıyız tarzında sorular birçok kişinin aklının bir köşesinde yer almıştır. Kendi isteğiyle ayrılan şahıs kıdem tazminatı alamaz. Kıdem tazminatı yardımıyla ve kanunlarla alınan güvence yardımıyla işçilerin tadı olarak işten çıkarılmasının önü alınmıştır. Ek olarak yıllarını vermiş olduğu bir iş, insanoğlunun yıpranması için haklı bir nedendir. Bu kıdem tazminatını yıpranma payına karşılık verilmiş bir ödül olarak nitelendirmek fazlaca haksız bir yakıştırma olmaz. 2017 kıdem tazminatı şartları nedir peki?

kıdem-tazminati-nasil-hesaplanir.jpg

Kıdem Tazminatı Almak İçin

Kıdem tazminatı almak için kıdem tazminatı şartları olarak akdini haklı bir sebebe dayandırarak feshetmesi gerekiyor işçinin; bunun yanında işverende haksız yere iş akdini feshederse ve bununla beraber işçi kanunda belirtilen sebeplerden dolayı bu akdi feshederse kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Kanunda belirtilen sebeplerden bazılarını sıralayacak olursak; askere gidecek olan işçi askerlik başvurusunu yaptıktan sonrasında işverene yazılı olarak başvurursa kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir.

kidem-tazminati-sartlari.jpg

Emeklilik şartlarını taşıyan işçide işverene başvurarak bu hakkından fazlaca kolay bir halde faydalanabilir. Bunun yanında hanım işçilerde evlendikten sonrasında 1 yıl içinde başvururlarsa ve akitlerini feshederlerse ödül olarak nitelendirdiğimiz bu imkanı kendileri için sağlayabilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın