Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama Nereden Sorgulanır?

yorumsuz
31 views
Katkı Kredisi Geri Ödeme Sorgulama Nereden Sorgulanır?

Üniversitede tahsil gören T.C. vatandaşı öğrencileri maddi yönden desteklemek suretiyle verilen öğretim sürelerince verilen borç paraya (katkı) kredisi denir.

Kimler Tahsil Kredisinden Yararlanabilir?

Türkiye’ de tahsil gören ön lisans öğrencileri, lisans öğrencileri, yüksek lisans öğrencileri, açık öğretimde okuyan öğrencileri katkı kredisi verilmemekle beraber bir tek şehit evladı, gazi evladı, anne ve babası vefat etmiş olan öğrenciler, dikey geçiş imtihanı ile kayıt meydana getiren öğrenciler tahsil kredisinden yararlanabilmektedir.

ögrenim-kredisi-geri-odeme-plani.jpg

Tahsil Kredisi Ödeme Ne Süre Adım atar?

Katkı kredisi borcu, öğrencinin krediyi almaktan vazgeçtiğine dair bir belge aldığında yada tahsil süresi bitiminde almış olduğu kredi miktarlarına Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki (Yİ-ÜFE) artışlarının ile kredi miktarına eklenmesi ile hesaplanmaktadır.

Aksi bir durum gözetilmeksizin öğrencinin tahsil kredisi ödeme işlemi, öğrencinin tarihten sonrasında bir tek iki yıl sonrasında, aldıkları borç miktarı kadar her ay belirlenen taksitler ile ödenecektir.

kyk-borc-sorgulama-tc-no-ile.jpg

Öğrencinin kredi başvurusunun onaylanması halinde imzaladığı kredi taahhütnamesinde geçmiş olduğu sebebiyle iki yıl sonrasında borç ödeme işlemiyle ilgili olarak öğrenciye tahsil kredisi geri ödeme planı tebligat olarak sunulmamaktadır.

Ek olarak talebe tarihin ilk yılından itibaren tahsil kredisini geri ödemek isterse eğer erken ödeme indiriminden yararlanabilmektedir. Buna ilişkin informasyon almak isteyen öğrenciler 444 1961 nolu davet merkezinden informasyon alabilmektedirler.

ogrenim-kredisi-borc-odeme.jpg

Peki, tahsil kredisi borcu iyi mi sorgulanır?

Öğrenciler kyk borç sorgulama tc no ile yapabilmektedirler. Öğrenciler, borç geri ödeme zamanına ve taksitlere ile ilgili olarak kyk.gov.tr resmi adresindeki “Tahsil / Katkı Kredisi Borç Sorgulama” kısmına girerek kimlik bilgilerini eksiksiz ve doğru bir halde girerek sorgulama yaparak, geri ödeme hakkında tüm bilgilere haiz oluyor. Ek olarak 444 1961 nolu davet merkezinden lüzumlu bilgilendirme sağlanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın