Kanser Hastaları Ne Zaman Ve Hangi Koşullarda Malul Sayılmaktadır?

yorumsuz
36 views
Kanser Hastaları Ne Zaman Ve Hangi Koşullarda Malul Sayılmaktadır?

Çalışırken kanser hastalığına yakalanan insanların talihsizliği son aşama üzücü. Kanser tedavisi ve teşhis konulduktan sonraki hastaların ruhsal durumları göz önünde bulundurulacak olursa hakikaten zor bir süreç işlemektedir. Bu süreç hem ruhsal hem de ruhsal açıdan yıpratıcı olmaktadır.

Çalışırken kanser hastalığı teşhisi konan hastalar, teşhisin koyulduğu tarihten itibaren 18 ay süresince durumlarını belgelemeleri koşuluyla malul sayılırlar. Sadece bu durum da bazı koşul ve koşullara bağlıdır. Bu koşullar şunlardır;

Hasta %60 Oranında İş Göremez Durumda Olması

Minimum 10 senelik ve üstü toplumsal güvencesi olup 5 yıl ’da tertipli olarak primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. Bu koşullara haiz hastalar teşhislerinin konulduğu tarihten itibaren malul sayılabilirler, bununla beraber de her ay tertipli olarak malullük aylığı alabilirler.

18 ay sonunda iş göremez durumunun % 60 olmasının devamı halinde ise malullük sıhhat kurulu raporları ile belgelenip malullük durumu devam edebilir ve malullük aylığı alabilirler.

Malullük Durumunun Kanser Çeşitleriyle İlgisi Var Mıdır?

Çalışırken her kanser olan malullük hakkına haiz olamazlar. Ilk olarak %60 iş görememe olması temel şart olmakla beraber, bazı kanser hastalıklarında malullük yoktur. Bu türler, iyi huylu tiroit kanseri, bazı deri kanseri türleri bu kapsamdadır.

Kanser Hastalarının Maluliyet Süreleri Aynı Mıdır?

Sigortalı çalışırken hastalanıp, kanser teşhisi raporla belgelendiği andan itibaren 18 ay süresince malul sayılır. Sadece bazı kanser türlerinde bu süre değişmektedir. Lösemi hastalarında malullük süresi 24 ay, Kemik iliği kanserlerinde 12 aydır. Hastaya kemik iliği nakli yapılmış ise bu süre de 12 aydır. Sadece bu hastalarda prim ödeme gün sayısı ve kapsamlı sıhhat kurulu raporu aranmamaktadır. Hastaya teşhisin konulduğu tarih sıhhat kurulu yerine sayılıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın