Kadınlara Evlenme Tazminatı Ödenir Mi?

yorumsuz
24 views
Kadınlara Evlenme Tazminatı Ödenir Mi?

‘’Kadınlara evlenme tazminatı ödenir mi?’’ sorusunu yanıtlamaya başlamadan önce evlilik tazminatının ne olduğu konusunu kısaca anlatmak ve bu konuya açıklık getirmekte yarar var. Öncelikle, kadın işçiler için getirilmiş olan bu hak bir evlilik tazminatı olarak değerlendirilemez. Zira bu hak, kadın işçilerin evlenmeleri durumunda kıdem tazminatı alabilme haklarıdır. Bu durum kadın işçilerin tamamen kendi istekleri doğrultusunda evlilik nedeniyle işten ayrılmış olsalar bile kıdem tazminatı alabilmelerini sağlamaktadır.

 

Bu Durum Bir İstisnadır

İş Kanununa göre, herhangi bir işçinin normal şartlar içerisinde tamamen kendi isteğiyle işten ayrılması durumunda işten ayrılan işçiye kıdem tazminatı verilmez ve bu işçinin de kıdem tazminatı talep etme hakkı bulunmamaktadır. Ancak bu durumun dışında kalan bazı istisnalar bulunmaktadır. Bu istisnalardan biri de kadın işçilerin evlendiklerinde kıdem tazminatı almaları durumudur.

 

Hangi Şartlar Aranır?

Kadınlara evlenme tazminatı ödenmesi şartları ise aşağıda sizler ile paylaşmış olduğumuz durumları içermektedir:

  • Kadın işçinin tazminat hakkından yararlanabilmesi için evlenmiş olduğu tarihten itibaren 1 yıl içerisinden çalışmakta olduğu işten ayrılması gerekmektedir.
  • İşten ayrılmak için bir adet evlilik cüzdanı sureti çıkarıp bu sureti istifa dilekçesiyle birlikte kıdem tazminatı talebini de yazarak belirtmesi gerekmektedir.
  • Eğer bir kadın işçi evlilik gerekçesiyle talep etmiş olduğu kıdem tazminatı ödenmez ise bu durum karşısında dava açma hakkına sahiptir.
  • Evlilik tarihi olarak evlilik cüzdanında yer alan tarih baz alınır. Bunun dışındaki imam nikahı tarihi, düğün tarihi gibi tarihler ilişkilendirilmez.

Son olarak, yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi bu tazminattan yararlanabilmeniz için evlendiğiniz tarihten itibaren 1 yıl içerisinde dilekçenizi hazırlamanız gerekmektedir. Aksi taktirde, 1 yılı geçen sürelerde hazırlanmış olan talepler dikkate alınmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 23 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın