Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

yorumsuz
39 views
Kabızlığa İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Günümüzde birçok kişinin şikayetçi olduğu ve yaşam standardını düşüren bir hastalık olan kabızlık bağırsak hareketlerinin normalden daha yavaş olması sebebiyle baş gösteren bir hastalık olarak gündemdeki yerini devamlı sakınan bir rahatsızlıktır.

Kabızlık Kendini Iyi mi Belli Eder?

Dünya üstünde milyarlarca insan bulunmakta ve bu insanların hepsinin bağırsak hareketlerinin tıpatıp aynı olması beklenemez. Kimi insan hela ihtiyacını günde üç kere gidererek yaşamını devam ettirirken kimisi üç günde bir. Birkaç gün devam eden bu uzun vakit dilimi kabızlığın bir emaresi olabilir.

kabizlik-nedir.jpg
Yalnız bu emare kafi olmayabilir. Bunun yanında zayıf bağırsak hareketleri, karın şişliği ve kusma öteki emareleri oluşturabilir. Kabızlığa sebep olabilecek birçok sebep sayabilmek mümkün. Bu sebeplerden bazıları; aşırı derecede süt ürünü tüketmek, yeme bozuklukları, kalsiyum yada alüminyum içeren ilaçlar, faaliyetlerdeki değişimler diyebiliriz.

Kabızlıkla Cenk

Kabızlık sebepleri içinde belirtilen birçok durum saydık bu da birçok insanoğlunun sıkıntısı olabilecek bir hastalık anlamına gelmektedir. Bu rahatsızlıkla savaşmak için ne yapmalıyız neler tüketmeliyiz diye düşünmeden edemiyoruz.Su içmenizi sınırlayacak başka bir hastalık yada nedeniniz yoksa günde 2 litreye yakın su içilmeli.

kabizlik-nedenleri.jpg

Türk milleti olarak sıcak içecekler mevzusunda uzman oluğumuz için sıcak içecekler tüketmekten geri durmama mevzusunda sorun yaşamayız. Dışkıda kan emaresi yada şiddetli karın ağrısı yaşıyorsanız geciktirmeden doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Naturel Besinler ve Kabızlık

Naturel dediğimiz vakit aklımıza gelen suyu burada da zikretmekte yarar var. Su dışkının yumuşaması için lüzumlu ortamı hazırlayacaktır. Kuru üzüm yada kuru erik gıda lifi barındırdığı için kabızlıkla harpte bizim yanımızda olacaktır.

kabizliga-sebep.jpg

Günlük beslenmemize fasulye ve baklagilleri ilave ederek bağırsaklarımızı yumuşatıp wcye çıkmayı kolaylaştırmasını beklerken bu ürünleri fazla kullanmamayı da göz ardı etmemeliyiz ki gaz ve şişkinlik problemi yaşamayalım. Havuç, lahana, enginar da tercih edilebilir. Ek olarak koyu yeşil yapraklardan hazırlanmış salatalar da bizim kabızlığa karşı mücadelemizde bizim yanımızda olacaktır. Bu salatayı azca yağlı ve sos kullanmadan tüketirsek bizim için daha yararlı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın