İşyerinden Ayrılma Halinde Kullanılmayan Yıllık İzin Hakları Yanar Mı?

yorumsuz
50 views
İşyerinden Ayrılma Halinde Kullanılmayan Yıllık İzin Hakları Yanar Mı?

Vatanımızda 4857 Sayılı İş Kanunu’na bağlı olarak çalışanların dinlenme hakkı 50. madde ile güvence altına alınmıştır. Buna bağlı olarak senelik izin, çalışanın işe başladığı gün itibari ile bir yıl ( 365 gün)  tamamladığı takdirde talep edebileceği  iki hafta (15 gün ) ücretli dinlence sürecidir. Bir senelik sürece çalışanın işe başlarken dahil olduğu tecrübe etme süresi de dahildir.

Kullanılmayan Senelik İzinler Yanar Mı ?

Senelik izin çalışanın yıl içinde olan yıpranma payına karşık verilen bir haktır. Bir senelik emek verme süresini dolduran işçinin bu hakkı söz mevzusu dönem içinde kullanılması gerekmektedir. Fakat hususi bir durumda, çalışanın talebi doğrusunda kullanılmayan senelik izin yanması benzer biçimde bir durum söz mevzusu olmaksızın bir sonraki yıla devredebilir.

İşten Ayrılma Durumunda Kullanılmayan Senelik İzin Hakları

Çalışan senelik izin hakkından yasal olarak ferat edebilme ya da hemen hemen emek vermesi devam ederken senelik izin ücretlerini talep edebilme hakkına haiz değildir. Herhangi ihtimaller içinde bir işten ayrılma söz mevzusu olduğunda işveren tarafınca çalışana kullanılmamış senelik izinlerinin tutarının ödenmesi gereklidir. İşten ayrılırken ödenmeyen ya da noksan ödenmiş olan kullanmadığı izinlerinin tutarına dair haklarını 5 yıl içinde işverenden talep edebilir.Ödenmeme durumunun 5 yıl sonunda devam etmiş olduğu koşullarda yasal faiz işlenir.Sözleşme yada sözleşme eki durumunda olan ek sözleşmeler ile belirlenen son ücret, brüt ise son brüt ücret üstünden, net ise son net ücret üstünden hesaplama yaparak izin tutarının ödenmesi gereklidir.

İşten ayrılma durumunda ödenecek meblağ;

bürüt ücret ya da net ücret \ aylık çalışılan gün sayısı (30) senelik izin günü = ödenecek meblağ  olarak hesaplanır.

Senelik İzin Tutarının Ödenmeyeceği Durumlar

Senelik izin tutarının, karşılıklı olarak iş akdinin fesihi yada işverenin çalışanın işine haklı nedenlerle son vermesi durumlarında dahi ödenmemesi benzer biçimde bir durum söz mevzusu değildir. İşçinin tüm içeride kalan izinleri hesaplanarak ödenmek zorundadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın