İşveren Sigortamı Ödememiş Ne Yapabilirim?

yorumsuz
20 views
İşveren Sigortamı Ödememiş Ne Yapabilirim?

Herhangi bir işyerinde çalışacak olan bir işçinin işe başlamadan bigün ilkin SGK’ya (Toplumsal Güvenlik Kurumu) bildirilmesi gerekmektedir. İşyeri sigortasız işçi çalıştıramaz. İşyeri sigortamı yapmamış ne yapabilirim ya da noksan yatırmış, diyenlerin yapması ihtiyaç duyulan ise oldukça rahat.

Yakınma Edin!

Sigortasının yatmadığını ya da noksan yattığını düşünen çalışanların, SGK yakınma sitesi, ALO 170 Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik İletişim Hattı yada BİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) aracılığı ile şikayette bulunmaları gerekmektedir. SGK’dan işyerine gelen denetmenler, işyerinde araştırma başlatır. Tesciliniz için işyerinde çalışıyor gözükmeniz gerekmektedir.

Hizmet Tespit Davası Açabilirsiniz

Eğer bir netice alamadınız, artık o işyerinde çalışmıyor, eski işyerim sigortamı yatırmamış diyorsanız işyerinin bulunmuş olduğu yerdeki iş mahkemesine, yoksa Asliye Hukuk mahkemesine Hizmet Tespit Davası açabilirsiniz. Mevzuyla ilgili yasaya gore; hizmet belgesi ve aylık primleri işveren tarafınca temin edilmeyen ya da çalışmış oldukları SGK tarafınca tespit edilemeyen çalışanlar, iş çıkış tarihinden bir yıl sonrasından başlayarak beş yıl içinde iş mahkemesine müracaat ederek, alacakları ilam ile bunu ispatlayabilirlerse, saptanan tutara ve hizmet süresine gore, bir tek prim alacaklarını değil Gecikme Cezası ve Gecikme Zammını da öğrenim eder. Ek olarak SGK, işyerine İdari Para Cezası uygular.

Örnek vermek gerekirse; 2012 senesinde işinden çıkan ve hizmetlerinin SGK kayıtlarında bulunmadığını gören bir sigortalının dava açma süresi, takip eden senenin başından kısaca 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren adım atar ve 31 Aralık 2017 tarihinde son bulur.

Hizmet belgesi ve aylık prim verilmiş ya da çalışmış oldukları SGK tarafınca tespit edilmiş sigortalı çalışanların dava açmaları için herhangi bir süre şartı aranmamaktadır. Bu benzer biçimde durumlarda, çalışanlar 5 seneyle bağlı olmaksızın, istedikleri vakit dava açabilme hakkına sahiptirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 20 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın