İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Süre Geçerlidir?

yorumsuz
743 views
İşten Ayrıldıktan Sonra SGK Ne Kadar Süre Geçerlidir?

İşten Ayrıldım Ne Yapmalıyım?

Sıhhat insan hayatında daima mühim. Sağlığımızın daima güvence altında olması için sigortalı olmalıyız. Genel Sıhhat Sigortası da 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren mecburi kılınmış ve kayıt olanların sigorta sistemlerinden daha uygun fiyatlarda yararlanması için olanak tanıyan bir sistemdir.

isten-ayrildiktan-sonra-yapilmasi-gerekenler.jpg

İşten ayrıldıktan sonrasında yapılması ihtiyaç duyulan en mühim şeylerden biri Genel Sıhhat Sigortası’nın devamlılığının ne kadar süreceğini takip etmektir. İşten ayrıldıktan sonrasında yapılması gerekenler arasındaki adımlardan ilki gelir testi yaptırmak. Sigortadan parasız bir halde ya da indirimli olarak yararlanmak için gelir testi yaptırmak ve sonuçlarına nazaran ödemelerin belirlenmesi gerekiyor. İşten ayrıldıktan sonrasında gelir testi yaptırmaz ve sonraki süreçlerde de sigorta durumunuzu takip etmezseniz devlet tarafınca cezalandırılır ve testi taptırmadığınız her ay için 395 TL ödemek zorunda kalırsınız.

isten-ayrildiktan-sonra-gelir-testi.jpg

Adım Adım İşten Ayrıldıktan Sonrasında Yapılması Gerekenler;

  • Ilk olarak SGK hizmetinden yararlanma durumunuz önceki yıldaki prim ödemelerinize bakarak belirlenmektedir. Daha ilkin 30 gün prim ödemişseniz 10 gün daha yararlanırsınız.90 gün ödediyseniz 100 gün daha yararlanırsınız.
  • Bu durumların hiçbirinden haberiniz yoksa ve yeni öğrenmişseniz ilk olarak gelir testi yaptırmadığınız için oluşabilecek cezalarınızı sorgulatmanız gerekmektedir. Bunu yapmanın bir yolu E-devlet web sitesine girip SGK kategorisinden “Genel Sıhhat Sigortası Tescil ve Prim Sorgulama” linkine tıklayarak denetim etmektir.
  • Eğer web sitesine giriş yapamıyorsanız E-devlet hesabınız yoksa ya da şifrenizi hatırlamıyorsanız herhangi bir PTT şubesine giderek yeni gizyazı alabilirsiniz.
  • İşten ayrıldıktan sonrasında yapılması gerekenler maddelerinin en sonunda ise şifrenizi aldıktan sonrasında siteye girip borçlarınızı denetim ettirmek bulunuyor. Sadece şahıs resmi olarak yoksulsa, isteğe bağlı sigorta primi ödüyorsa, emekli aylığı, dul ve yetim aylığı, malullük aylığı alıyorsa, geçici köy korucuysa, 65 yaş aylığı ve engelli aylığı alıyorsa ya da İŞKUR’dan işsizlik maaşı alıyorsa Genel Sıhhat Sigortası yaptırma zorunluluğu bulunamaktadır.

genel-saglik-sigortasi-tescil-ve-prim-sorgulama.jpg

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın