İşkur Mesleki Eğitim Kursları Başvuru

yorumsuz
217 views
İşkur Mesleki Eğitim Kursları Başvuru

Piyasada işsizlikle savaşım etmek ve istihdamı arttırmak amaçlı düzenlenen işkur mesleki eğitim kursları, katılacak olan kişilerin iş bulmasında destek ve ona yön verici bir pozisyonda yarar sağlamaktadır. Katılacak kişilerin minimum yarısı yada yarısından fazlası, yapılacak olan bazı şartlar çerçevesinde, alanlarındaki mesleklere istihdam edilecektir.

İşkur kurs branşları çoğu zaman; tayyare bakım teknisyeni, sergen görevlisi, yazılım geliştirici, kurumsal kaynak planlama uzmanlığı, sistem işletmeni, işletmeci, eğitim danışmanı, hasta danışmanı, halkla ilişkiler görevlisi şeklinde daha birçok branş içermektedir.

iskur-mesleki-edinme-kurslari.jpg

Türleri de girişimcilik eğitim programı, işbaşı eğitim programı, hususi siyaset şeklinde dağılmaktadır. İşkurun web sitesinden istediğiniz mesleği arayarak ta bulabilirsiniz. Kurslarla ilgili detaylı bilgiyi de işkurun resmi sitesinden yada hizmet müdürlüklerine telefon ederek ulaşabilirsiniz. İş ve meslek danışmanları ile görüşerek te informasyon alınabilir.

iskur-kurslari-branslari.jpg

İşkur kursları müracaat şartları şu şekildedir:

  • İşkura kayıtlı işi olmayan olmak
  • 15 yaşını bitirmiş olmak.
  • İstihdam edilecek olan mesleğe uygun özellikler barındırmak.
  • İşverenin istediği şartları sağlamak.
  • İş ve meslek danışmanlığından faydalanmış olmak.
  • Emekli olmamak.

iskur-kurslari-basvuru-sartlari.jpg

Bu şartları taşıyan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 81 ilin neresinden olursa olsun başvurabilirler. Başvurular web üstünden yapılmaktadır. Müracaat şartlarını elde eden kursa katılmayı düşünen işkura kayıtlı kişiler, ilk olarak meslek danışmanlarının; meslek seçimi, meslek değişimi ve mesleğe uygunluk, uyum sağlama hizmetlerinden geçerek mülakata alınıyor. Kurslara katılan kişiler ek olarak cep harçlığı, iş kazası ve genel sıhhat sigorta primlerinden işkur tarafınca faydalanabiliyorlar. Ek olarak kurslara yükseköğretim yada açıköğretim öğrencileri de başvurabilirler.

160 fiili gün içinde verilecek olan kurslar günde 5 ya da 8 saat şeklindedir. Katılım zorunludur. Kurs sonunda yapılacak olan sınavdan sonrasında 30 gün içinde işe başlatılmak şartıyla mesleğe istihdam gerçekleşmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 27 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın