İşkur Kursiyerlerine Sigorta Sağlanıyor Mu?

yorumsuz
29 views
İşkur Kursiyerlerine Sigorta Sağlanıyor Mu?

Türkiye Emek harcama ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlükleri tarafınca bazen meslek edindirme ve kursları düzenlenmektedir. Düzenlenen bu kursların amacı işi olmayan\ çalışmayan kesime ilgi alanları dahilinde süratli kurslar verip nitelikli elemanlar yetiştirmektir.Iştirakçilerin 18 yaşından büyük, 29 yaşından minik olması lüzumlu koşullardan biridir. İŞKUR meslek edindirme kursları işverenlere, hali hazırda bulunan elemanlarına kalite kazandırmak ve lüzumlu olan çeşitli sertifikaların kazandırılması için fırsatlar sunmaktadır. Iştirakçilerin 18 yaşından büyük, 29 yaşından minik olması gerekiyor ve program sonrasındaki ilk üç ay içinde . Kurs sonunda başırılı olunması durumunda MEB onaylı kurs bitirme belgesi verilmektedir. Meslek edindirme kursları dahilinde kurs süresince kursiyerler aylık asgari ücret ödemesi almaktadırlar. Avrupa Destek Fonununun da yardımlarıyla oluşturulan meslek edindirme kursları kısa sürede eğitim olanağı sağlamaktadır.

İşkur kursiyerleri sigortalı sayılırlar mı?

İŞKUR kurslarına başlamış olan kursiyerlerin sigorta pirimleri 6111 sayılı Kanun kapsamında kurslara başladıkları gün İŞKUR tarafınca ödenir.Yüzde 1 kısa vadeli sigorta kolları primi, yüzde 4.5 ise genel sıhhat sigortası primi uygulanan kursiyerler 4/a kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar. Kursiyerlere ilaç ve muayene ücretlerinde %20 çalışan kesintisi yapılmaktadır. Ek olarak kursiyerlere iş kazası ve meslek hastalığı sigortası da yapılmaktadır. Kursiyerlerin günlük olarak yeme-içme, yol şeklinde zaruri harcamaları İŞKUR tarafınca karşılanmaktadır.

İŞKUR kursiyerine sağlanan sigortadan kimler faydalanabilir?

İŞKUR kursiyerleri bakmakla yükümlü olunan şahıs durumunda olmayanlar için genel sıhhat sigortası uygulamaktadır. Kursiyerler kendileri dahil var ise eşleri, evlatları,anne ve babaları da bu sıhhat sigortasından yararlanabilmektedir. Ek olarak kursiyer İşsizlik Maaşı alıyorsa bunda herhangi bir kesinti olmamaktadır  .

İŞKUR GİRİŞİMCİLİK KURSİYERLERİ BELGELERİNİ ALDI (GÜRKAN DÜZENLİ/ÇANAKKALE-İHA)

Emeklilik primleri ödeniyor mu?

Eğitim programlarında uzun vadeli emeklilik primleri yatırılmadığından bu sürenin emeklilik primine tesir etmesi şeklinde bir durum söz mevzusu değildir. Bu mevzu üstüne meydana getirilen emekler hemen hemen devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın