İşi Bıraktım’ Diyen, İstifa Etmiş Sayılır Mı?

yorumsuz
56 views
İşi Bıraktım’ Diyen, İstifa Etmiş Sayılır Mı?

Günümüzde kaç kişi çalıştığı iş yeri ve iş koşullarından memnun kalmadığı için,verilen sözler ,imzalanan sözleşmedeki maddelere uyulmadığı için “İşi bıraktım” diyerek,bütün haklarını elinin tersiyle silip attığını düşünmektedir.Ama işin neden bırakıldığı çok önemlidir.Hiç kimse memnun olduğu bir işi bırakmak istemez.Eğer ki bir çalışan “işi bıraktım” diyorsa,altında yatan sebebi araştırmak lazım.

İş Niye Bırakılır?

İlk olarak çalışanın kendinden kaynaklı,mesela sağlık problemi gibi sebeplerden doğan bir zaruret,ikinci olarak ise çalışma ve iş koşullarından doğan nedenlerdir.

İş koşullarında maaşın geç ya da eksik ödenmesi,iş sözleşmesinde yer alan maddelere uyulmaması,fazla mesai yaptırılması,işverenin aşırı baskıcılığı,sözleşmede bildirilmemiş görevlerin verilmesi,ikramiyelerin kaldırılması ve bu nedenlerle iş bırakılır.

Haklı Fesih

“İşi bıraktım” diyen biri, artık hiç bir hakkım yok düşüncesiyle bütün alacaklarından vazgeçer. Eğer iş koşullarında yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı çalışan işi bırakıyorsa ve “istifa ediyorum” kelimesini kullanmadığı takdirde, bu “haklı fesihe” girer. Bunu bi nevi boykot olarak düşünün.

“işi Bıraktım” Bu Yüzden Hiç Bir Hakkım Yok Demeyin

Çalışan öncelikle itirazını işverenine bildirmelidir.İtiraz ve şikayetler işveren tarafından göz önünde bulundurulmadığı halde,çalışan mahkemeye başvurmalıdır.Bu durumda işçi kıdem tazminatını,fazla mesai,yıllık izin ücreti ve diğer alacaklarını da talep ede bilir.(ihbar tazminatı hariç)

Hakkınızı Talep Edin

Sizin emeğinizle yükselen iş yeri ve işvereniniz,sizin emeğinizin karşılığını vermiyorsa ve sizi mağdur ediyorsa,o zaman kanun ve mahkeme yoluyla hakkınızı aramaktan çekinmeyin.Unutmayın ki  bu gün o müesseseler sizin ve sizin gibi çalışanların emeği sayesinde ayaktadır.

“İş kanunu” ve “İş hukuku” düzenlemelerini bilmeniz,haklarınızı sonuna kadar korumanız için yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 5 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın