İşe İadesi Yapılmadan Ölen İşçinin Yakınlarına Tazminat

yorumsuz
37 views
İşe İadesi Yapılmadan Ölen İşçinin Yakınlarına Tazminat

Ilk olarak şunu belirtmek gerekir ki, toplumsal güvencesi olan işçi haksız yere işten çıkartılmış yada işten çıkartılması yasalarda belirlenen işçi haklarının haricinde somut gerekçeye dayanmıyorsa işçi yasalarla belirlenen haklarını kullanarak dava açabilir ve bu dava sonunda işe iadesi sağlanır. İşçinin işe iade davası açtıktan sonrasında vefat etmesi durumunda yasal bir belirsizlik varken, benzer bir durumda oluşturulan dava sonucunda verilen karar,  bugün de emsal teşkil ederek öteki benzer davaların referansı olmaktadır.

İşe İade Davası Ne Süre Açılır?

Bir işçi yasalarda belirlenen işçi hakları haricinde bir gerekçeyle işveren tarafınca işten çıkartılırsa işçinin işverene işe iade ve tazminat davası açma hakkı vardır. Bu tazminat davası sonunda işçinin o tarihte hak etmiş olduğu kıdem, suç duyurusu fena niyetli fesih tazminatını almaya hak kazanır. Ek olarak bu dava işe iade davasını da kapsar. Davanın kazanılması sonucunda işçi haiz olduğu tüm haklarını alır.

İşe İade Davası Sürerken İşçinin Ölmesi

İşçinin haksız yere işten çıkartılması durumunda işe iade davası işçinin lehine sonuçlandığında işçi 10 gün içinde işe adım atmak zorundadır. Sadece işçi kararın kesinleşmesinden sonrasında 10 gün içinde vefat ederse, ölmüş olacağından işe başvuramaz. Davanın sonucuna nazaran işçi açmış olduğu dava sonucuna nazaran kazanılmış olduğu kıdem ve fena niyetli fesih tazminatı mirasçılarına geçer. İşçinin ölümü ile davanın seyri değişmiş olsa da, işçinin kazanımları mirasçılarına geçer. Bundan dolayı işçi tarafınca işe iade davası işçinin işe iadesi için açılmıştır. Bundan sonraki davanın neticelenmesi ve bir karara bağlanması yargıcın inisiyatifindedir. İşçinin iş akdinin fes edilmesi geçerli bir nedene bağlı olmadığından, ek olarak işçinin ölümü sebebiyle yalnızca işe iadesinin yanı sıra toplumsal güvenlik kurumu da devreye girer. Dava süresi 4 ay şeklinde bir süreyle sınırlandırıldığından, haiz olduğu toplumsal güvenlik hakları devreye girmektedir.

Gerek işçinin haklarının korunması, gerekse hukukun hakkaniyet duygusu açısından incinmemesi son aşama önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın