İşçilerin Yıllık İzin Süresi Nasıl Hesaplanır?

yorumsuz
44 views
İşçilerin Yıllık İzin Süresi Nasıl Hesaplanır?

Senelik izin süreleri hesaplanmasında işçinin aynı işverene ait işyerlerinde çalışmış olduğu toplam sürelere bakılmaktadır. 4857 sayılı İş Kanunu’nda bulunan 53. maddeye göre; işyerinde işe başladığı tarihten itibaren, deneme süresi de dahil olmak üzere, minimum bir sene çalışmış olanlara yıllık ücretli izin verilmesi şarttır. Anayasal hak olan bu yıllık ücretli izinden asla vazgeçilemez.

Niteliklerinden dolayı bir seneden az süren kampanya işlerinde veya mevsimlik çalışanlara bu hak tanınmaz.

İşçilerin Hizmet Sürelerine Göre Verilen Yıllık Ücretli İzin Süreleri

İzin süreleri; bir seneden 5 seneye kadar çalışmış olanlara 14 günden, 5 seneden fazla 15 seneden az olanlara 20 günden, 15 sene ve daha fazla olanlara ise 26 günden az olamaz.

Ancak 18 ve daha küçük yaştakiler ile 50 ve üzeri yaştakilere verilen yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamaz. Söz konusu süreler iş sözleşmeleri ile artırılabilir. İşçi, yıllık iznini ancak bir sonraki yıl içerisinde kullanabilir.

56. madde uyarınca; yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rast gelen genel tatil, hafta tatili ve ulusal bayram günleri izin süresinden sayılmaz.

İşçinin cumartesi günlerinde çalışıp çalışmamasının bir önemi yoktur. Cumartesileri de yıllık izne dahil edilir ve izinden düşülür. Yıllık izin hesaplama Pazar günü sayılır mı sorusunun cevabı ise; Pazar, hafta tatil günü sayıldığı için yıllık izne dahil edilmez.

Dört Güne Kadar Ücretsiz Yol İzni Hakkı

Yıllık iznini işyerinin bulunduğu yerden daha uzak bir yerde geçirecek olan işçilere, bu hususu belgelemeleri durumunda gidiş ve dönüşlerinde yolda geçirecekleri süreleri karşılamak için işveren tarafından toplam 4 güne kadar ücretsiz izin verilir, ancak işçi bunu belgeleyemediği takdirde ücretsiz yol izni talebinde bulunamaz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 5 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın