İşçilerin Boş Kâğıda Atılan İmzaları Geçerli Olur Mu?

yorumsuz
47 views
İşçilerin Boş Kâğıda Atılan İmzaları Geçerli Olur Mu?

Bazı işverenler, çalışanlardan birinin işine son verirken ve işçi çekilme ederken boş bir kâğıda ‘Herhangi bir alacağım yoktur’ cümlesini yazarak imza atılmasını istemektedir. İşçiler ise boş kâğıda imza atmak istemezler. Fakat şartlardan dolayı bu ifadelerin altına imza atabiliyorlar. Fakat bu tür evrakların hazırlanması ve bu şekilde imza atılmasını istemek hukuken yasal değildir. İşverenler ise bunu çekilme eden işçinin bir şey talep etmemesi için istemektedir.

Yazılı Olmayan İbraname Geçerli Midir?

Yazılı olmayan ibranameler hukuki olmadığı benzer biçimde geçerli de değildir. Doğrusu çalışan kişinin ondan sonra çıkarılması yada çekilme etmesi durumunda ‘ben tüm alacaklarımı aldım’ ifadesini kullanımı tüm tazminatların ödendiği anlamını taşımamaktadır. Her şeyin kesinlikle yazılı olması ve işçi tarafınca isteyerek imzalanması gerekmektedir. Fesih evrakının geçerli olması için işe son verilen tarihten itibaren 1 ay sonrasında imza atılması gerekir. Doğrusu kanunda yer edinen ilgili hükümlere gore işveren bu 1 ay içinde işçinin tüm haklarını verdikten sonrasında ibranamenin imzalanması gerekir. Bundan dolayı işverenlerin işçilerin çekilme ederken imza attırdıkları boş kağıtlar kesinlikle geçerli değildir. Ek olarak imzalanacak evrakta ibra mevzusu alacağın türünün ve miktarının net bir halde ifade edilmesi gerekir. ‘İş sözleşmesi sonlanmış bir işçiye ibraname imzalatılırken kıdem tazminatı karşılığı olarak ne kadar ödendiği, kullandırılmamış senelik izinlerin karşılığı olarak ne kadar ödendiği açıkça yazılmalıdır.’

İbraname Geçersizse İşverene Dava Açılabilir Mi?

Boş kağıtlara imza atan işçilerin, imza attıkları ibranamenin geçersiz olmasından dolayı işverene dava açma hakları bulunmaktadır. Sözgelişi ‘Tazminat ve alacaklarımı aldım’ şeklinde bir yazının altına imza atılması durumunda, bu işlemin hukuken geçerli olmaması sebebiyle işverene kıdem tazminatının alınmadığı yönünde dava açılabilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın