İşçi Senelik Ücretli İzninin Yerine Ücret İsteyebilir Mi?

yorumsuz
30 views
İşçi Senelik Ücretli İzninin Yerine Ücret İsteyebilir Mi?

Senelik ücretli izin, bir çalışanın tüm yıl uzunluğunda çalmış olduğu için üstünde biriken bitkinlik, iş stresi ve zihinsel baskı unsurlarının artış göstermesi sebebiyle çalışanlara verilmiş olan bir haktır. Bu hakkı en iyi şekilde değerlendirmeniz ve senelik ücretli izin süresince dinlence yaparak hem bedensel hem de zihinsel sağlığınızı korumanız sizler için en mantıklı seçenek olacaktır. Sadece bazı çalışanlar bu hakkı kullanmak yerine senelik ücretli izni tutara çevirmek şeklinde bir fikir içerisindeler. Bu, bedensel faaliyetleri negatif etkileyecek olan bir durum olsa da oldukça merak uyandıran bir durumdur. Nitekim kimi işçiler tam manasıyla yıpranmadıklarını düşünebilir, paraya ihtiyacı artmış olabilir ve bunlar şeklinde daha birçok niçin yüzünden bu karara varmış olabilirler.

Para Talep Edilemez

‘’Senelik ücretli izin tutara çevrilebilir mi?’’ sorusunun yanıtını merak ediyorsanız, bu probleminin yanıtını sizler için araştırmış bulunmaktayız. Anayasa’da yer edinen dinlenme hakkı baz alınarak hazırlanmış olan senelik ücretli izin uygulaması, kullanılmaması halinde paraya çevrilebilen bir uygulama değildir. Eğer bir işçi senelik ücretli iznini kullanmaktan vazgeçip bunun yerine işverenden para talep ederse, işveren işçiye para ödeyemez. Bu şekilde bir durumun söz mevzusu olduğu durumların hiçbiri yasal değildir ve bu tür durumlar cezai işlem sebebidir. Zira senelik ücretli izin, işçilerin iş ortamından uzaklaşması, zihinsel ve bedensel olarak dinlenebilmeleri için yürürlükte olan bir uygulamadır.

Bir tek Sözleşme Bitiminde

Senelik ücretli izin yerine para talep edilmesi, işçilere verilen bu hakkın hiçe sayılması anlamına gelmektedir. Bu yüzden de herhangi bir işçi, ne kadar kıdemli olursa olsun, senelik ücretli izin hakkının yerine işvereninden para talep edemez. Bunun haricinde, eğer işçinin sözleşmesi biterse, işçi kullanmadığı senelik ücretli izinlerinin yerine para talebinde bulunabilir. Sadece bu durum bir tek sözleşmenin bittiği durumlar için söz mevzusudur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın