İş Kazası Nedeniyle Açılabilecek Maddi Ve Manevi Tazminat Davaları

yorumsuz
25 views
İş Kazası Nedeniyle Açılabilecek Maddi Ve Manevi Tazminat Davaları

İş Kazası Nedir?

İş kazalar günümüzün sanayileşen Türkiye’sinde sık sık olan bir olay halini almaktadır. İş kazaları kimi zaman bir işçinin yaptığı ihmal sonucu, kimi zaman ise bir işverenin yapmış olduğu ihmal sonucunda oluşabilmektedir. Her kim sebebiyle olursa olsun ortada bir ihmal daima vardır. Peki iş kazası gerçekleştiğinde ne yapabiliriz. İlk akla gelen şey dava açmak olacaktır. Dava açmak uzun bir süreç içerecektir. Bu süreci daha kısa hâle getirmek için bu süreç hakkında bilgilendirme yapacağız.

Kazanın Hemen Ardından Ne Yapmalıyım?

İş kazası geçiren işçi hakları oldukça fazladır. Eğer işçinin bir ihmali söz konusu değilse sorumlulara gerekli yaptırımlar uygulanır. Haklı iken haksız duruma düşmemek için iş kazası geçirildiği andan itibaren bazı sorumluluklar ve yükümlülükler vardır. Bunların yerine getirilmesi önem arz etmektedir. Eğer yerine getirilmezse sorumlu getirmeyen taraf olacaktır. İlk olarak tabi ki sağlık personelleri tarafından ilk yardım gerçekleştirilmelidir ve iş kazası geçiren en yakın hastaneye sevki sağlanmalıdır. Sonrasında ise şahitler eşliğinde kaza raporu düzenlenmeli ve şahitler imzalatılmalıdır. Emniyete ve sosyal güvenlik kurumuna bilgi verilmelidir. Bu adımların gerçekleştirilmesi önemlidir.

Başıma İş Kazası Geldi Ne Yapmalıyım?

İş kazasının gerçekleşmesi ardından kolluk kuvvetleri ve Cumhuriyet savcısını soruşturmayı yaparak sorumlular hakkında ceza davası açabilirler. Şikayete veya şikayet süresi gibi durumlara bağlı olmadan bu davalar açılmaktadır. Bunun yanı sıra korkup şikayetçi olmama gibi bir durum da söz konusu olabilir. İşçi dava açmasa bile bu soruşturma kapsamında savcılık tarafından açılan dava sürecektir. İşçilerin de dava açma hakkı vardır. Kazazedenin tazminat davası açma şansı vardır. Maddi veya manevi zararını taşıyan bu davalarda açılabilir. Aşağıda bu davaların adlarını görmektesiniz.

Ceza soruşturma ve ceza davası

Maddi ve Manevi Tazminat Davası

SGK tarafından açılacak davalar

Maddi Tazminat Davaları

İş kazası geçiren kişi ruhen ve bedene zarar görmüş olabilir. Bu zararın giderilmesi içinse tazminat davası açabilir. Ya da bazı giderlerin karşılanmasını talep edebilir. Cenaze, tedavi giderlerinin karşılanmasını isteyebilir. Ya da çalışma gücünün yitirilmesinden doğan kayıpların giderilmesini isteyebilir. Buna ek olarak kazanç kaybının karşılanmasını isteyebilir. Bunlar maddi olarak açılabilecek davalardandır.

Manevi Tazminat Davaları

Bir kişinin iş kazası sebebiyle bedensel olarak kısmen veya tamamen zarar görmesi sonucunda zarar görene olayın boyutlarına göre belirli bir paranın ödenmesi manevi tazminat davaları kapsamına girmektedir. İş kazası geçiren kişi hayatını kaybetmişse yakınları da bu davaları açabilir. Ve takibini gerçekleştirerek tazminat alabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın