İş Kanununda Mazeret İzni Kaç Gündür, Ücrette Kesinti Olur Mu?

yorumsuz
57 views
İş Kanununda Mazeret İzni Kaç Gündür, Ücrette Kesinti Olur Mu?

Mazeret izni, çalışanların iş ortamlarından kaynaklanmayan, kendi özel hayatları ile bağdaşan ve çalışanların iş hayatını etkileyip onların sağlıklı bir şekilde çalışamamalarına sebebiyet verebilecek olağanüstü durumlarda kullanılabilecek olan bir izin hakkıdır. Bu hak ile çalışanlar, iş hayatlarından daha öncelikli bir konumda yer alan bu durumun üstesinden gelmek ve hayatlarını normal akışında devam ettirebilmek adına mazeret izni kullanırlar.

Çalışanın En Doğal Hakkı

Mazeret izni kullanımı zorunlu olmamakla birlikte çalışanların iş kalitelerinin etkilenmemesi adına onlara sunulan bir hak olduğu için iş kalitesinin düşmediği ve düşmeyeceğinin ön görüldüğü durumlarda çalışanın kendi kararıyla kullanılmayabilir. Ancak bu karara işveren etki edemez. Zira bu hak tamamen çalışana verilmiş bir haktır ve dışarıdan müdahalede bulunulamaz.

Mazeret İzni Kaç Gün?

‘’Mazeret izni hakkı kaç gündür?’’ sorusuna gelecek olursak, öncelikle bu hakkı elde edebilmek için kanunda yer alan şartların ne olduğunu açıklamak ve bu şartlar dahilinde verilen iznin gün sayısını aktarmak daha faydalı olacaktır.

  • Çalışanın evlenmesi ve evlat edinmesi durumlarında çalışana verilecek olan mazeret izni üç gündür.
  • Çalışanın annesini, babasını, eşini, kardeşini veya çocuğunu kaybetmesi durumlarında da verilebilecek mazeret izni üç gündür.
  • Çalışanın eşinin doğum yapmış olması durumunda verilecek olan mazeret izni ise beş gündür.
  • Eğer çalışanın çocuğu en az yüzde 70 oranına sahip bir engellilik durumunda veya süreğen bir hastalığa sahipse çocuğun tedavisi için hastalık raporuna bağlı olarak yıllık on güne kadar mazeret izni verilmektedir. Ancak bu durum sadece çalışan ebeveynlerden biri tarafından kullanılması koşulu ile sağlanmaktadır.

Kesinti Olamaz

Yukarıda belirtilen nedenlere bağlı olarak verilmiş olan mazeret izinleri ücretli izinlerdir ve bu izin süresince çalışana ücret ödenmektedir. Bu nedenle mazeret izninde ücrette kesinti olması gibi bir durum söz konusu değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın