İş Arama İzni Hakkında Merağınızı Giderelim

yorumsuz
42 views
İş Arama İzni Hakkında Merağınızı Giderelim
  • İş Arama İzni Nedir?

İş arama izni, 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 27’nci maddesine göre, bildirim süreleri içinde işverenin işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecbur olduğu bir izin türüdür. İş arama izni işçinin işsiz kalması nedeniyle sıkıntıya düşmemesi ve yeni bir iş bulabilmesi amacıyla işçiye verilen bir haktır.

  • İş Arama İznini İşverenin Vermesi Zorunlu Mudur?

İş sözleşmesinin fesih bildirim süresinin işlediği sırada işverenin işçiye iş arama izni verme yükümlülüğü bulunmaktadır. İhbar süresi de denilen işçinin işten ayrılacağını haber vermesi gereken süre içerisinde iş arama iznini işçi kullanabilir.

  • İş Arama İzninin Süresi Ne Kadardır?

İş arama izninin süresi günde iki saatten az olamaz. Eğer işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir ancak, bunu işten ayrılacağı günden evvelki günlere rastlatmak ve bu durumu işverene bildirmek zorundadır.

Örneğin bir işçi 3 yıldan fazla bir süredir bir işyerinde çalışıyorsa asgari ihbar süresi 8 haftadır. Bu 8 hafta içerisinde çalıştığı her gün için en az 2 saat iş arama izni vardır.

  • İşveren İş Araması İçin İşçiye İzin Vermezse Ne Olur?

İşveren işçisine iş arama iznini vermezse ya da eksik kullanmasına sebep olursa işçiye ücret ödemek zorundadır. Bu ücret yasalarda şu şekilde yer almaktadır;

İşveren, iş arama izni esnasında işçiyi çalıştırır ise işçinin izin kullanarak bir çalışma karşılığı olmaksızın alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini yüzde yüz zamlı öder.”

  • İstifa Eden Bir İşçinin İş Arama İzni Hakkı Var Mıdır?

Yeni iş arama iznine göre sözleşmenin kimin tarafından feshedildiğine bakmaksızın işçiye tanınmış bir haklardandır. İstifa eden işçinin de günlük 2 saat iş arama izin hakkı bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın