imei Sorgulama E-devlet’ten Nasıl Yapılır?

yorumsuz
45 views
imei Sorgulama E-devlet’ten Nasıl Yapılır?

IMEI Nedir?

IMEI Olarak bahsettiğimiz bir koddur. Bu imei numarası telefonların üretimi esnasında her aygıt için hususi olarak tasarlanır ve cihazlara yüklenir. 15 haneden olan bu kodun bir benzeri daha yoktur ve o cihaza özgüdür. Bir bakıma cihazın kimlik numarası benzer biçimde düşünebiliriz. Bu kodun doğru olmaması yada olmaması durumunda aletinin tamamen kapanması benzer biçimde tatsız neticelerle karşılaşabilirsiniz.

IMEI Ne İşe Yarar?

IMEI numarası bir güvenlik önlemi benzer biçimde düşünülebilir. Çalınan yada kaybolan cihaza sim takıldığı andan itibaren cihazın konumunu tespit etmemizi elde eden imei numarası hırsızlık, gasp, aranan suçluların bulunması benzer biçimde durumlarda devreye giren bir güvenlik önlemidir. Telefonunuz çalışılmış olduğu vakit imei numarası yardımıyla telefonun bulunmuş olduğu yer ve kullanılan sim kartın tespiti mümkün kılınıyor. Ek olarak bu kod ile telefonunuzun kaçak olup olmadığı hakkında da düşünce sahibi olabilirsiniz. Imeı kodunuzu sorgulatmanızda yarar var. Cihazınız kaçak olmasa da imei kodlarının kopyalanma vakası olduğuna dair bir ekip bilgiler var. E-devlet kapısı üstünden sorgulama yaparak kısa sürede informasyon sahibi olabilirsiniz.

IMEI Numaramı E-Devletten Iyi mi Öğrenirim?

IMEI öğrenme işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak e-devlete giriş yapmanız gerekmektedir. TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonrasında sol menüde yer edinen ‘’E-Hizmetler’’ bölümünü açmanız gerekmektedir. Oluşturulan sekmede ‘’Data Teknolojileri ve İletişim Kurumu’’ başlığına ulaşmanız gerek. Başlığın içine girdiğinizde karşınıza ‘’IMEI Sorgulama’’ ekranı çıkacaktır. Eğer cihazınız üretilirken imei kayıt işlemi gerçekleştirilmiş ise telefonun arkasından bu 15 haneli koda ulaşabilirsiniz. Ya da *#06# tuşlaması yaparak bu 15 haneli kodu öğrenebilirsiniz. Ulaştığınız 5 haneli kodu ilgili kısma girerek sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. E-devlet yardımıyla işlem oldukca süratli ve rahat bir halde halledilebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın