HGS Bakiye Sorgulama E-Devlet Üstünden Iyi mi Yapılır?

yorumsuz
36 views
HGS Bakiye Sorgulama E-Devlet Üstünden Iyi mi Yapılır?

2013 yılına kadar kullanılan Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi’nin (KGS) yerini alan HGS günümüzde de hala kullanılmaktadır. Peki nedir bu HGS? Süratli Geçiş Sistemi (HGS) Türkiye Cumhuriyeti içindeki Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinden alınan geçiş ücretlerinin geçmişten günümüze süre gelen biletli gişelerden tahsili yerine radyo frekansı ile tanımlama sistemi üstünden biletsiz yada temazsız şekilde sürücülerden eğitim edilme şeklidir.

Uzun gişe kuyrukları ve bitmek bilmeyen trafik sorununa büyük seviyede çözüm sunan Süratli Geçiş Sistemi (HGS), her sürücünün kullanımı ihtiyaç duyulan yararlı ve ergonomik bir uygulamadır. Süratli Geçiş Sistemi (HGS) etiketi ve kartları PTT şubelerinden alınabildiği şeklinde anlaşmalı bankalar aracılığı ile ruhsat ve kimliğin gösterilmesi suretiyle de alınabilmektedir. HGS sistemi geçiş noktalarında aracınızın ön camına yapıştırılan bir çipli etiket yardımıyla aracınızı durdurmadan geçmenize olanak sağlıyor. Bu sayede daha süratli ve sorunsuz bir geçiş olanağı sunularak trafik sorununu büyük oranda azaltıyor. Böylece hem daha süratli hem daha ucuz bir geçiş sağlıyor.

Süratli Geçiş Sistemi işlemlerinizi e-Devlet sistemi üstünden de artık kolayca yapabilirsiniz.  Bakiye Sorgulama, Geçiş İhlali şeklinde işlemlerinizi e-Devlet sitesi üstünden yapabiliyorsunuz. Sadece bunun için ilk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan bir e-Devlet şifresi edinmek. Herhangi bir PTT şubesine giderek 2 TL karşılığında e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonrasında https://www.turkiye.gov.tr web sitesi üstünden giriş yapıyorsunuz. Arkasından e-Hizmetler bölümünde yer edinen PTT Genel Müdürlüğü sayfasına giriyorsunuz. Oluşturulan sayfadan “Süratli Geçiş Sistemi Hesap Detayları” (HGS) bağlantısı kullanılarak Süratli Geçiş Sistemi bakiyemizi sorgulayabilirsiniz. Bağlantıya tıkladığınız anda HGS hesap bilgilerinizin bilgileri ekrana gelecektir. Sizde yola çıkmadan ilkin geçiş ihlali yapmamak için e-Devlet sistemi üstünden bakiyenizi sorgulayarak önleminizi alabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 27 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın