Hangi Emeklilere Her Ay İlave 100 TL Ödeme Yapılıyor?

yorumsuz
41 views
Hangi Emeklilere Her Ay İlave 100 TL Ödeme Yapılıyor?

5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu uyarınca; bazı emeklilere her ay emekli aylıkları ile birlikte 100 TL’lik ayrıca bir ödeme daha yapılmaktadır.

Emekli olduktan sonra SGK’ya tabi olarak çalışmayan TSK, MİT ve Emniyet mensubu olan emeklilere her ay emekli maaşları ile birlikte ilave ödeme 100 TL yapılmaktadır.

100 TL Ek Ödeme Alan Emekliler

5434 sayılı kanun ek 81. madde gereğince;

Milli İstihbarat Hizmetlerine dahil kadro unvanları,

Emniyet Hizmetlerine dahil kadro unvanları,

TSK’nın subay, astsubay, uzman erbaş ve uzman jandarma unvanları,

Yüksek Askeri Şura kararları veya yargı denetimine kapalı idari işlemlerle TSK’dan ilişiği kesilenlerden 926 sayılı TSK Personel Kanunu’nun geçici 32. maddesi gereğince atama yapılan araştırmacı kadro unvanları, esas alınarak adi malullük aylığı veya emekli aylığı bağlananlardan, emekli aylıkları ile beraber makam tazminatından yararlanmayan emeklilere, her ay emekli aylıkları ile birlikte 100 TL’lik ayrıca bir ödeme yapılmasına karar verilmiştir.

Bu ilave ödemeden, söz konusu emeklilerin dul ve yetim yakınları da aylık bağlanma oranları doğrultusunda faydalanmaktadırlar.

Kimlere Bu İlave Ödeme Yapılmaz?

100 TL tutarında ilave ödemeden yararlanacaklar kapsamında yer alanlardan, emekli maaşı bağlandıktan sonra SGK primi ödemek suretiyle bir işyerinde çalışanlar da dahil, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak çalışanlara bu ilave ödeme yapılmaz.

Çalışmayan emeklilere 100 TL koşulu, dul ve yetimlere yapılırken de aranır.

Bu ilave ödemeden yararlanma koşullarını kaybedenler, en geç 1 ay içinde vaziyeti SGK’ya bildirmek zorundadırlar. Eğer zamanında bildirimde bulunmazlar ise yapılan ödemeler yasal faiziyle birlikte kişiden geri alınır.

Bu vaziyetin ortaya çıktığı an takip eden aybaşından sonra kişiye yapılan ödemeler kesilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 7 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın