Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Gıdalar

yorumsuz
36 views
Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Gıdalar

Gebelik süreci, her anne talibi için fazlaca hususi geçen mühim bir dönemdir. Bebeğini kucağına almaya hazırlanan, anne adaylarının birçok mevzuda daha dikkatli ve bilgili olması beklenir. Gebelik sürecinde tüketilen yiyeceklerin birçoğu faydalıyken, bazı gıdaların bebek ve anne sağlığı için risk taşımış olduğu görülür.Düşüğe yol açan yiyecekler içinde ilk sırayı süt ürünlerinden pastörize olmayan ürünler alır. Açık sütler ve beyaz peynir benzer biçimde.

dusuge-neden-olacak-yiyecekler.jpg

Karaciğer, A vitaminin bolca olduğu bir besindir. Fazla tüketiminde bebekte doğum kusuru oluşabilir. Pişmeden balık ve deniz ürünleri; Bu ürünler kesinlikle iyi pişirilmelidir. Kılıçbalığı ve uskumru fazlaca fazla tercih edilmemeli bunun yerine somon balığı ve ton balığı tercih edilmelidir. Sebzelerin bebek ve anne talibi için birçok faydası vardır. Sebzeler pişmeden olarak tüketilmemeli, salata olarak tüketilecekse sirkeli suda bekletilerek yıkanmalıdır. Hamilelikte zararı olan meyveler olarak herhangi bir meyve adı söylenemez.

hamilelikte-zararli-meyveler.Jpeg

Bu süreçte organik meyveler tüketilmeli ve c vitamini tüketimine ağırlık verilmelidir. Pişmeden yumurta ve ya azca pişmiş yumurta içersinde salmonella bakterisi bulunduğundan, kişilerde enfeksiyon oluşturma riski vardır. Yumurta iyi haşlanmalı ya da kızartılmalıdır. Pişmeden etin içinde toksoplazma ve listeria adlı bakteriler bulunduğundan, hamilelikte et tüketimi kesinlikle iyi pişirilerek yapılmalıdır.

hamilelikte-zararli-bitkiler.jpg

Alkol kullanımı hamilelik süresince kesinlikle yasaktır. Alkolün kana fazlaca süratli karışmasından dolayı bebeğin gelişme süresi fena etkilenir ve öğrenmede ve konuşmada bozukluk, zeka geriliği, dikkat eksikliği benzer biçimde bebeğin ileriki yaşamını etkileyen ciddi problemler yaşamasına niçin olur. Ek olarak alkol kullanımı bebeğin erken doğmasını ve ya anne karnından düşme riskini artırır. Hamilelikte kafein ve soda kullanımına da dikkat edilmeli fazlaca azca miktarlarda içilmelidir.Bitkiler şifa deposu olsalar da bazı bitkiler hamilelik döneminde tüketilmemelidir. Hamilelikte zararı olan bitkiler içinde; sedef otu, kekik, aloe vera, ginseng benzer biçimde bitkiler kasılmalara niçin olup erken doğumu başlatabilirler.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın