Hakaret Eden İşçiye Kıdem Tazminatı Verilir Mi?

yorumsuz
22 views
Hakaret Eden İşçiye Kıdem Tazminatı Verilir Mi?

Yargıtay hakaret eden işçi ile ilgili bir karara imza attı. Hakaret eden bir işçinin işinden çıkarılmasına dair bir karar verdi. Kararda hem de tazminat ödemeksizin bunun yapılabileceği açıklandı. İş sahipleri hakkında mesajlaşma programları üstünden hakaret içeren yazıları bulunan işçi, tazminatsız atılabileceğine dair hükmü bulunuyor.

İnternet Üstünden Hakaret Mesajı

İki çalışanının mesai saatleri haricinde yaptıkları MSN Messenger programı üstünden mesajlaşmada bazı hakaret içerikleri yer almış olduğu iddia edildi. İşverenleri, kendi aleyhine hakaret içeren bu mesajlaşmalardan haberi olduğunda hakaret eden işçiyi hem de tazminat ödemeksizin işten çıkardı. İşçi de mevzuyu Mahalli Mahkemeye taşıdı. Mahalli Mahkeme de işçinin lehine bir karara vardı. İşçinin tazminatsız atılamayacağı sonucuna vardı.

Yargıtay Aşaması

Mevzu işveren tarafınca üst mahkemeye taşındı. Mahalli Mahkeme kararını temyiz eden işverenin talebini Yargıtay haklı buldu. Mevzu ile ilgili olarak da Yargıtay, işçinin tazminat ödemeden atılmasını haklı buldu. Bu şekilde bir işçiye tazminatın ödenmemesine hükmetti. 4857 sayılı İş Kanunu 25/ 2. Maddesi gereğince, süresi ister belirli olsun ister belirsiz, iş sahibi hakaret eden işçisini işten tazminatsız atabileceği hükmünü verdi.

İşçi işvereninin ya da aile efradının herhangi birinin hem onur hem de namusuna dokunacak söz ve harekette bulunmasının ve aslı astarı olmayan suç duyurusu ve isnatta bulunması halinde kanıt kabul edilerek 84. cü maddeye karşı olarak davranması görülür. Bu kapsamda meydana getirilen mesajlaşmalar da kanıt kabul edildiğinden de tazminat ödenmeksizin işten atılmanın söz mevzusu olabileceği karara varıldı.

T.C. Yargıtay 9. Hukuk Dairesindeki dava için işçi iş akdinin tazminatsız feshinde Mahalli Mahkemeyi haksız buldu. Tek taraflı ve bir bildirim olmadan üstelik tazminat ödemeden meydana getirilen işten atılmanın Mahalli Mahkeme kararını yanlış buldu. İşverenin itirazını da bu aşamada haklı buldu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın