Fiili Hizmet Süresi Zammından Yararlandırılacak Sigortalılar Kimlerdir?

yorumsuz
28 views
Fiili Hizmet Süresi Zammından Yararlandırılacak Sigortalılar Kimlerdir?

Fiili hizmet süresi zammından yararlanma hakkı olan sigortalıların kimler olduğu merak edilen sorular arasında yer alıyordu. İşte fiili hizmet süresi zammından yararlanacak sigortalılar!

Hangi Sigortalılar?

Kurşun üretilen cevherlerin çıkarılmasına ilişkin olan maden ocağı çalışanları, -Kurşun üretimi için yapılan izabe işlerde çalışanlar, -Kurşun alaşımı işlerinde çalışanlar, -Cam üretiminde kullanılan  ilkel maddleri toz haline getirme, eleme, kurutma ve karıştırma işlerinde görev alanlar, -Ateşçilik işlerinde yer alanlar, -Basınç ile yapılan cam işlerinde çalışan kişiler, -Otomatik olan fırınlarda pişirme işinde çalışma hayatını sürdürenler, -Kömür ve ocak işlerinde çalışanlar, -Yangın söndürme görevinde çalışanlar, -Dalgıçlık görevinde yer alanlar, -Baca gazlarından asit elde edilen işlerde çalışanlar, -Yasama organı üyeleri ve ayrıca dışardan atanan bakanlar, -Basın kartı sahibi olan Türkiye Radyo Televizyon kurumunda haber hizmeinde çalışanlar, -Milli İstihbarat Teşkilatı’ nda yer alanlar, -Basın Kartı sahibi olup fiilen çaılşma hayatına devam edenler, -Subay, yedek subay, astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş,erler, uzman jandarmalar, -Asit için hammadde hazırlama görevinde çalışanlar, -Sıcak veya sıvı halde olan cürufun taşıma ve işleme işlerinde yer alanlar, -Termik santrellerle her türlü buhar kazanlarının kazan dairesinde olan ateşçilik, kömür ve küllerin taşınması görevinde yer alan çalışanlar, -Gazın geçtiği boru ve cihazların temzilenmesi ve onarılması işlerinde görev alanlar, -Kimyasal arıtma işlerinde yer alan çalışanlar, -Alüminyum oksit üretimi ve bronzu hazırlamada çalışanlar…

Şartlar Nelerdir?

Kanunun 40. maddesi kapsamında yer alan iş veya görevlerde çalışan sigortalıların fiili hizmet süresi zammından faydalanmaları için,yasada yer alan iş yerleri ve işeri fiilen yapması şartının beraber gerçekleşmesine bağlı bulunmaktadır. 40. maddenin ikinci fıkrasında belirtilen işlerde çalışmaları nedeniyle işlerin risklerine maruz kalan sigortalılar yararlanabilecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın