Feysbuk Paylaşımı İşten Çıkarılma Sebebi Olur mu?

yorumsuz
29 views
Feysbuk Paylaşımı İşten Çıkarılma Sebebi Olur mu?

Günümüzde hızla gelişen teknolojinin oldukça gelişmesi mobil teknolojilere de yansımış ve gelişen mobil teknolojiler ile mobil cihazlar ve akıllı telefonlar yaygınlaşmış buna bağlı olarak da kişiler her istedikleri anda internete girer olmuşlardır. Günlük yaşantılarda ölümsüzleştirdikleri her anı paylaşıma açmaya başlamış ve bilhassa de Feysbuk, Twitter ve Instagram benzer biçimde uygulamalar çokça kullanılır olmuştur. Doğal olarak kişiler bu kadar fazlaca paylaşım yapınca isteyerek ya da istemeyerek, bir ekip hatalı ya da hatalı sayılabilecek paylaşımlar da yapmaktadırlar. Bilhassa de Facebok’tan meydana getirilen bu paylaşımlar, kişilerin işlerinden çıkarılması için sebep sayılabilir mi, Feysbuk paylaşımları mı kabahat mu? soruları da son zamanlarda oldukça sorulmaktadır.

 

Yargıtay Kararları Ne Diyor?

Bu mevzu hakkında Yargıtay 7. Hukuk Dairesince 26.05.2016 tarihinde bir karar verilmiştir. Kararda özetle; “ Feysbuk isminde toplumsal medya sitesinde … adlı bir grupta yayınlanmış olan bir paylaşımda, hasta gelmesin diye yakarış ederken biz … hastanesi şeklinde bir paylaşım yapılmıştır. Davacı ile şahıslar hastane yatakları üstünde oturup elleri havada yakarış ederken fotoğrafın, davalı işverence fesih sebebi yapıldığı anlaşılmıştır. Paylaşılan fotoğrafta davalı firmanın logo ve adı kullanıldığı, fotoğrafta hastane çalışanı davalının üstünde yaka kartı ve formasının olduğu gözükmektedir. Bahse mevzu fotoya 1.285 şahıs tarafınca beğenme yapılmış ve fotoğrafa toplam 52 yorum yapılmıştır. Davacının mesai saatlerinde çekilmiş olduğu anlaşılan bu paylaşımının işyeri çalıma disiplini ve iş akışını etkileyecek özellikte olmaktadır. Bu yüzden işverenden davacı ile emek harcaması beklenilemeyeceğinden, bahse mevzu somut vakada haklı bir fesih sebebi bulunmasa dahi, fesih için geçerli bir nedenin bulunduğunun kabulü gerekmektedir.” Yargıtay Feysbuk mahkeme sonucu bu şekildedir.

 

Genelleme Yapılamaz

Genel olarak Feysbuk, Intagram, Twitter ve bunun benzer biçimde kullanılan toplumsal medya sitelerinde meydana getirilen paylaşımlar için işten çıkarılma sebebidir demek doğru olmaz. Her paylaşım kendi içinde değerlendirilmelidir. Kararlarda aslına bakarsanız genel olarak o şekilde verilmektedir. Sadece iş hayatında olan kişiler, bilhassa de mesai saatleri içinde paylaşım yapmamayı tercih etmelidirler. Gene kurum yetkililerinin onayı yoksa çalışmış oldukları işyeri hakkında paylaşımda bulunmamalıdırlar. Adli bir kabahat teşkil ederse de Feysbuk paylaşımlarına ceza verilebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 27 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın