Eyt (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) Konusunda Bakan Açıklama Yaptı

yorumsuz
59 views
Eyt (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) Konusunda Bakan Açıklama Yaptı

Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar mevzu ile alakalı bir açıklama yapıldı. Açıklama, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Mehmet Selim Bağlı tarafından geldi. Erken emekliliğe dair bir çalışmalarının olmadığına vurgu yapan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Bağlı, daha önceki açıklamalarını ve buna yönelik son noktayı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından konulduğunu açıkladı.

Bakan Açıklamasını Yaptı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar mevzuunda yapacak bir şeylerinin olmadığının altını çizdi. Yurttaşlarımıza sabır ile yaşlarının dolmasını beklemeleri tavsiyesinde bulunuruz diyen Müezzinoğlu, haricinde bir düzenlemenin yapılmayacağını söyledi.

Bundan dolayı, emeklilik için yaşa takılanların sabır ile yaşı doldurmaları tavsiyesinde bulunduklarını ifade eden Bakan Müezzinoğlu, ancak emeklilik ile alakalı çalışma günün tamamlayan ve şimdilerde çalışmayan kimseler için de sosyal güvenlik içermesi dışında kaldıklarından dolayı da sağlık hizmeti almaları söz konusu olmuyor. Bu durumda olanlar ile alakalı da 53 Türk Lirası gelir testi kapsamında işlem yapılmadan GSS primlerini ödeyerek ara dönemdeki sağlık hizmetinden faydalanmaları mümkün olacak. Ancak yaş beklemeleri gerekecek. Hali hazırda yaş ile alakalı bir girişimimiz ve düzenleme çalışmamız henüz yok, dedi.

Sağlık Hizmeti Mevzuu

Emekliliğine dair prim gününü dolduran ve bir müddet bekleme durumunda olacaklar için bu süre zarfında sağlık hizmetlerinden faydalandırdıklarının altını çizen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bu şekildeki vatandaşların sağlık primi ödemek zorunda olduklarını ifade etti. Ödenen bu sağlık priminin kendilerini zora söktüğünü açıkladı. Genel Sağlık Sigortası kapsamında yapacakları bir değişiklik ile 53 Türk Lirası gelir testine Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar hiç girmeden GSS ödediğinde tüm ailesi sağlık hizmetinden faydalanabilecek diye olaya açıklık getirdi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 2 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın