Evlenme İkramiyesi Nedir nasıl alınır

yorumsuz
193 views
Evlenme İkramiyesi Nedir nasıl alınır

Evlilik parası, evlenme ödeneği yada çeyiz parası olarak da malum evlenme ikramiyesi, uzun vadeli sigortala kollarından olan ölüm sigortasından sağlanan haklardan biridir.

Ölüm Sigortası Nedir?

Ölüm sigortası, sigortalı bir ferdin vefatı halinde, hak sahiplerinin mağdur olmaması için belirli şartları taşıması halinde bazı haklardan yararlanabilmesini elde eden uzun vadeli sigorta koludur.

Ölüm sigortasından sağlanan haklar aşağıda belirtilmiştir.

  • Ölüm aylığı bağlanması,
  • Ölüm toptan ödeme yapılması,
  • Aylık almakta olan kız çocuklarına evlenme ödeneği verilmesi,
  • Cenaze ödeneği verilmesi.

evliilk-ikramiyesi-nasil-alinir.jpg

Evlilik Parası Kimlere Verilir?

Evlilik parası, ölüm aylığı almakta olan kız evlatlarının evlenmeleri durumunda aldıkları ölüm aylığının kesilmesi gerektiğinden son olarak ve bir kez topluca verilen ödeneğe verilen isimdir. Evlenme ödeneği bir tek kız çocuklarına verilmektedir.

evlilik-ikramiyesini-kimler-alabilir.jpg

Çeyiz Parası Evlendikten Ne Kadar Sonrasında Verilir?

Ölüm aylığı almakta olan kız evlatları evlendikten sonrasında yazılı müracaatı halinde çeyiz parasından yararlanabilmektedir. Bu işlem için müracaat süresi 5 senedir kısaca evlendikten sonrasında 5 yıl içinde müracaat edilmez ise bu hak süre aşımına uğrayacağından artık talep edilemeyecektir.

evlenme-odenegi-almak-icin-yapilmasi-gerekenler.jpg

Evlenme Ödeneği Sorgulama

Evlenme ödeneği, alınan ek ödemesiz gelir ve aylık tutarının 24 ay ile çarpılmasıyla hesaplanır. Mesela, 1000 TL ek ödemesiz ölüm aylığı alırken evlenen bir kız evladı, bir kereliğine 24*1000 = 24000 TL tutarında çeyiz parasını peşin olarak almaya hak kazanmaktadır. Çeyiz parası aldıktan sonrasında boşanma durumu gerçekleşirse, yine ölüm aylığı alabilmesi için evliliğin gerçekleştiği, aylığın kesildiği kısaca çeyiz parasını alındığı tarihten 24 ay geçmiş olması şartına bakılmaktadır.

Ölüm Aylığından İki Kardeşin Yararlanma Durumu

Ölüm aylığı almakta olan iki kız çocuğundan birinin evlenip çeyiz parası alması durumunda, aylık almaya devam edecek olan kız çocuğunun gelir ve aylığında iki yıl süreyle herhangi bir değişim olmaz. Şu sebeple evlilik parası olarak iki yıl tutarındaki maaş peşin olarak alınmıştır. Sadece, iki senenin bitiminde aylık oranları tekrardan hesaplanarak yeni aylık tutarı belirlenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın