Erkekler Dul Aylığı Alabilir mi?

yorumsuz
79 views
Erkekler Dul Aylığı Alabilir mi?

Dul Aylığı Kimler Alır?

Cinsiyet ayrımı yapılmaksızın karı yada kocadan herhangi birinin ölümü üstüne Toplumsal Güvenlik Kurumunun geride kalan hak sahibine verdiği aylık ödenektir.

dul-erkek-maasi.jpg

Dul maaşı alınabilmesi için vefat eden kişinin sigortalı olması gerekmektedir. Eğer vefat eden şahıs Toplumsal Güvenlik Kurumuna bağlı değilse Toplumsal Dayanışma ve Yardımlaşma Genel Müdürlüğüne Dul maaşı için müracaat yapabilirler. Eğer vefat eden kişinin hayatta olan eşi remi nikâh ile evlenir ise aylık dul ödeneği kesilir.

erkek-dul-maasi-alir-mi.jpg

Boşanmış Adam Dul Maaşı Alabilir mi?

Boşanan ne hanım ne de adama dul maaşı bağlanmamaktadır. Bazı istisnalar söz mevzusu olabilir. Birincisi, boşanmış bir ferdin, hem hanım hem de adam için de aynısı geçerli eğer boşandığı şahıs hayatta ise eski eşinden maaş alamaz lakin boşandığı fert vefat etmiş ise o vakit dul maaşı almaya hak kazanır. İkinci bir yol ise, boşandığınız şahıs ile uzaktan yakından alakası olmayan kendi öz be öz anne yada babanızın hayata gözlerini yumması sonucunda alabileceğiniz dul maaşıdır. Peki, bu durum hem hanım hem de erkekler için ortak mıdır?

dul-ödeneği.jpg

Dul Adam Babasının Maaşını Alabilir mi?

Dul hanımefendiler babasının maaşını belirli şartlar karşılanırsa almaya hak kazanmaktadır. Peki ya adamların bu şekilde bir hakkı var mıdır? Ilk olarak vefat eden ebeveynin Toplumsal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak emek vermesi ve toplumsal güvencesinin olması gerekmektedir. Babasının maaşını alacak olan ferdin devlet memuru olmaması bir öteki şarttır. Erkekler babasından maaş alabilir mi ? Adam çocuklarda babanın maaşını alabilmek için 18 yaşından minik istisnai olarak ise üniversite eğitimi görüyorsanız o vakit maksimum yaş sınırı 25 yükselir. Eğer bu yaş aralığından ileriyseniz ve erkekseniz ne yazık ki babanızın maaşını alamazsınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 17 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın