Engelliler Hangi Şartlarda Emekli Olurlar?

yorumsuz
33 views
Engelliler Hangi Şartlarda Emekli Olurlar?

Engelli emekliliği konusu engelli nedir tanımı ile başlamalıdır. Engelli kavramı 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanunun 3. Maddesinde tanımlanmıştır. Kanun maddesine göre engelli özetle; Sonradan ya da doğuştan her hangi bir sebeple zihinsel, bedensel, sosyal, duygusal ve ruhsal yeteneklerini çeşitli kademelerce kaybetmesi sebebiyle, toplumsal hayata uyum sağlama ve günlük ihtiyaçları karşılama yönünden güçlükler çeken, bakım, destek, danışmanlık ve korunma gibi hizmetlere ihtiyacı olan kişi demektir. Halk arasında engelli maaşı özürlü maaşı olarak da bilinmektedir. Genel olarak malulen emeklilik ile engelli maaşı çokça birbirine karıştırılmaktadır. Temel olarak farkı çok basittir. Bir şahsın malulen emekli olabilmesi için malullüğüne sebep olmuş olan sakatlığının, çalışma hayatına başladıktan sonra meydana gelmesi gerekmektedir.

İŞKUR Kaydı

Sosyal Güvenlik Mevzuatı yönünden doğuştan engelli olanlar, ilk defa sigortalı olmadan önce malul niteliğinde sayılması gereken ve en az yüzde 60 ve daha fazla engeli olanlar malul değil de engelli olarak kabul edilirler. Engelli emekliliklerinde, Bağkur, SSK ve Emekli Sandığı’na bağlı çalışanların haklarında çeşitli değişiklikler vardır. Engelli emeklilik başvurusu yapılabilmesi için öncelikle iş aramakta olan engelli birey veya işveren mutlak surette İŞKUR’a kayıt yaptırmak zorundadır. 14 yaşını dolduran ve %40 ve üzerinde engeli bulunan tüm şahıslar kayıt yaptırabilmekte ve kanunlarla kendilerine sağlanan tüm ayrıcalıklardan faydalanma imkanına sahip olabilmektedir.

1 Ekim 2008 Öncesi ve Sonrası

Bu kayıt işleminden sonra engelli işçi kadrosunda çalışmaya başlayan ve İş kanununa tabi olan engellilerin işe başlama ve engel oranları durumuna göre erken emeklilik zamanları farklılık göstermektedir. 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrası işe başlama durumuna göre emeklilik şartları da değişmektedir. Buna göre 5 Ağustos 1991 tarihinden önce sigortalı bir işe başlayanlar 15 yıllık sakatlığı bulunması şartıyla 3600 pirim günü ile emekli olabilirler. 06.08.2003’den önce sigortalı olmadan engelli kalanlar 15 yıl sigorta süresi ve 3600 gün prim ile emekli olurlar. Bu tarihten 2008’e kadar olanlar ise 1. Derece 15 yıl, 2. Derece 18 yıl ve 3. Derece 20 yıl şeklinde emekli olacaklardır. 2008 sonrası için yüzde 60 ve üzeri 15 yıl 3700 prim, yüzde 50-59 arası 16 yıl 3700 prim, 40-49 arası 18 yıl 4100 prim ile engelli emeklilik maaşı alabileceklerdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın